A A A

Facebook pomoże analizować zachowania użytkowników

8 kwietnia 2020, 13:15
Portal społecznościowy w ciekawy sposób włącza się do walki z pandemią koronawirusa.
Facebook pomoże analizować zachowania użytkowników

Dane gromadzone przez media społecznościowe mogą się wreszcie przydać do celów bardziej pożytecznych niż personalizacja reklam.

Facebook zapowiedział stworzenie zestawu narzędzi korzystających z gromadzonych przez serwis informacji, np. o lokalizacji użytkowników. Zebrane dane pozwolą naukowcom bardziej jednoznacznie ocenić wpływ wprowadzonych obostrzeń na zachowania użytkowników i przewidzieć dalszy rozwój epidemii. Nad podobnym projektem pracuje też Google.

 

Zapobieganie

Narzędzie o nazwie Disease Prevention Map będzie się składać z trzech osobnych agregatów informacji, dostarczających dane na temat interakcji międzyludzkich i tras, po których się przemieszczają. Zdaniem twórców powiązanie tych informacji z mapą występowania przypadków zakażeń będzie dla naukowców cennym narzędziem analizy.

– Facebook Disease Prevention zaprojektowane zostało, by pomóc publicznym organizacjom dbającym o zdrowie i pokryć luki dotyczące tego, gdzie ludzie przebywają i którędy się przemieszczają, w celu poprawy efektywności kampanii zdrowotnych i reakcji na epidemię – wyjaśnia serwis.

 

Pakiety informacji

Pierwszy zestaw danych pozwoli oszacować prawdopodobieństwo kontaktu osób przebywających na jednym obszarze z osobami z innych rejonów. Druga grupa informacji szacuje na poziomie regionalnym, ile osób przebywa w pobliżu miejsca swojego zamieszkania, a ile z nich to przyjezdni. Ostatni zestaw to tzw. indeks powiązań społecznościowych, bazujący na założeniu, że częściej zarażamy się od osób, które znamy.

 

Co z prywatnością?

Mark Zuckerberg osobiście zapewnia, że zasady dotyczące ochrony prywatności dalej będą respektowane i pandemia nie powoduje ich zawieszenia. – Nasze zestawy danych mogą pokazywać informacje na poziomie miasta lub powiatu, nie chodzi tu o jednostki – tłumaczy. – Ponieważ rządy starają się korzystać z danych w nowy sposób w celem wyprzedzenia rozwoju epidemii, istotne jest, abyśmy przestrzegali naszych zasad prywatności i mieli jasne reguły dotyczące ich stosowania.

Facebook ma ciekawy pomysł na walkę z koronawirusem

Ankiety

Facebook będzie też współpracował przy innym projekcie, zainicjowanym przez Uniwersytet w Delphi. Obie instytucje chcą przeprowadzić wśród mieszkańców USA ankiety pozwalające stworzyć heat mapy dotyczące zgłoszeń objawów podobnych do tych charakterystycznych dla Covid-19. Ankiety mają być w pełni anonimowe; akcja rozpoczęła się wczoraj (7 kwietnia).

Facebook zapowiedział, że przeprowadzi podobne ankiety w innych częściach świata, jeżeli tylko te amerykańskie okażą się przydatnym źródłem informacji.

fot. Facebook (główne), Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowa technika izolowania głosów
15 lipca 2020
Podczas międzynarodowej konferencji na temat uczenia maszynowego badacze z Facebooka zaprezentowali metodę oddzielania nawet 5 głosów osób...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto