A A A

Facebook pozwał ukraińskiego programistę za zbieranie i sprzedaż danych użytkowników platformy

25 października 2021, 10:00
Aleksander Solonczenko miał sprzedać na forum hakerskim informacje z ok. 178 milionów kont na platformie.
Facebook pozwał ukraińskiego programistę za zbieranie i sprzedaż danych użytkowników platformy

Importował i sprzedawał?


Solonczenko pracował jako niezależny programista i miał doświadczeniem w posługiwaniu się kilkoma językami programowania (w tym m.in. Pythonem, PHP i Xrumerem – narzędziem używanym do spamowania). Pozew przeciwko programiście został złożony w czwartek (21.10.2021 r.) w sądzie federalnym Kalifornii. Zdaniem przedstawicieli firmy mężczyzna nadużywał funkcji usługi Facebook Messengera służącej do importu kontaktów (Facebook Contact Importer). Pobieranie danych miało trwać ponad 21 miesięcy i odbywać się między styczniem 2018 r. a wrześniem 2019 r.

Programista rzekomo sprzedał skradzione informacje (głównie numery telefonów) ukraińskiemu bankowi, największej prywatnej firmie kurierskiej na Ukrainie oraz francuskiej firmie zajmującej się analizą danych. Większość skradzionych informacji należała do użytkowników platformy ze Stanów Zjednoczonych. Funkcja Facebook Contact Importer została wycofana w 2019 r. Sieć społecznościowa poprosiła w pozwie sędziego o wydanie nakazów, które zabroniłyby Solonczence dostępu do stron Facebooka i sprzedawania kolejnych zestwów danych.

fot. Free-Photos – Pixabay


Katarzyna Bielińska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto