A A A

Facebook pozywa złodziei kliknięć

7 sierpnia 2019, 14:30
Dwie dalekowschodnie firmy przygotowały oprogramowanie „wyklikujące" reklamy bez wiedzy użytkownika.
Facebook pozywa złodziei kliknięć

Facebook żąda odszkodowania od firm, które dostarczyły złośliwe aplikacje na Androida.

Przedsiębiorstwa JediMobi (z siedzibą w Hongkongu) i LionMobi (z Singapuru) rozprowadzały za pośrednictwem platformy Google Play aplikacje, których zadaniem było – oficjalnie – czyszczenie pamięci telefonu, oszczędzanie baterii i wyszukiwanie złośliwego oprogramowania. W rzeczywistości narzędzia obydwu firm służyły do klikania banerów reklamowych bez wiedzy i zgody właściciela telefonu.

JediMobi i LionMobi były członkami należącej do Facebooka platformy reklamowej Audience Network. Reklamodawcy zrzeszeni w tej sieci płacą twórcom aplikacji prezentującej ich reklamy za każde kliknięcie wyświetlonego banera. Rzecz jasna, czynność tę powinien wykonać żywy użytkownik sieci społecznościowej. W przypadku obydwu pozwanych firm stwierdzono, że ich oprogramowanie prezentowało cudze reklamy i automatycznie wyklikiwało banery.

Facebook zwrócił już opłaty wniesione przez reklamodawców na rzecz JediMobi i LionMobi. Problem z aplikacjami wykradającymi kliknięcia banerów jest jednak znacznie większy: tylko w bieżącym roku na platformie Google Play wykryto ponad 200 podobnych programów, które pobrano około 150 milionów razy.

fot. 123RF


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto