A A A

Facebook przeczyta nam w myślach

31 lipca 2019, 08:50
Facebook finansuje uniwersyteckie badania ludzkiego mózgu, których celem jest stworzenie urządzenia odczytującego myśli.
Facebook przeczyta nam w myślach

Badania wspierane przez technologicznego giganta są prowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Naukowcy wykorzystali w nich inwazyjne metody elektrofizjologiczne ECoG, polegające na tym, że elektrody umieszczone są bezpośrednio na powierzchni kory mózgowe ochotników. Zadaniem uczestników eksperymentu była m.in. odpowiedź na pytanie o skalę bólu (od 0 do 10). Z raportu opublikowanego wczoraj (30 lipca br.) w Nature Communications wynika, że system nadzorowany przez naukowców był w stanie odczytać zarówno pytanie jak i odpowiedź w stopniu wskazującym, że nie jest to przypadek.

Prace badawcze są prowadzone w ramach programu BCI (brain-computer interface) uruchomionego przez Facebooka. Jednym z jego celów jest wsparcie naukowców z kalifornijskiej uczelni w pracy nad przywróceniem zdolności do komunikowania się z osoby z uszkodzeniami neurologicznymi mowy. Nowe rozwiązanie ma wykrywać zamierzoną mowę z aktywności mózgu w czasie rzeczywistym.

Gigant na swym blogu przyznaje, że badania BCI mają zapewnić zupełnie nowe sposoby interakcji w dzisiejszych  systemach wirtualnej rzeczywistości, a także stanowić wstęp do stworzenia okularów rzeczywistości rozszerzonej.

Fot. Aytuguluturk/Pixabay

 

 


Katarzyna Bielińska
Tagi: facebook
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Rusza certyfikacja Wi-Fi 6
16 września 2019
Organizacja Wi-Fi Alliance rozpoczyna certyfikowanie urządzeń zgodnych ze standardem 802.11ax.Gracz ukarany więzieniem za swating
16 września 2019
Jeden z graczy Call of Duty zrewanżował się koledze za przegraną, nasyłając na niego oddział SWAT. "Dowcip" skończył się śmiercią...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto