A A A

Facebook pyta nowych subskrybentów o hasła do ich kont e-mail

7 kwietnia 2019, 08:00
Facebook nie odpuszcza. Po całej serii oskarżeń skierowanych pod adresem platformy społecznościowej w kwestiach bezpieczeństwa i prywatności, teraz został przyłapany na stosowaniu budzących grozę praktyk – od nowych subskrybentów wymaga się podania hasła do ich osobistej poczty elektronicznej.
Facebook pyta nowych subskrybentów o hasła do ich kont e-mail

Zaledwie kilka tygodni po tym, jak okazało się, że Facebook przechowuje hasła swoich użytkowników w postaci zwykłego (nieszyfrowanego) tekstu dostępnego dla pracowników, teraz firma, którą wszyscy uwielbiają krytykować, wyświetla okienka z żądaniem podania danych uwierzytelniających dostęp do prywatnej poczty elektronicznej subskrybentów.

Jako pierwszy o sprawie poinformował programista identyfikujący się na Twitterze jako e-sushi - jego wiadomość została następnie pozytywnie zweryfikowana przez The Daily Beast. Kontrowersyjny monit pojawia się, gdy ktoś próbuje utworzyć nowe konto przy użyciu nietradycyjnego adresu e-mail.

„Hej @facebook, domaganie się podania tajnego hasła do osobistych kont e-mail użytkowników, w celu ich weryfikacji lub jakimkolwiek innym, jest strasznym pomysłem z punktu widzenia #infosec" - napisał e-sushi. „Postępując w ten sposób praktycznie łowisz hasła, których nie powinieneś znać".

Trzeba przyznać, Facebook komunikuje drobnym drukiem, że nie przechowuje haseł, ale sądząc po jego wcześniejszych praktykach, trudno jest wierzyć w to, co twierdzi firma Zuckerberga.

W oświadczeniu wysłanym pocztą e-mail rzecznik firmy napisał: „Rozumiemy, że opcja weryfikacji z użyciem hasła nie jest najlepszym rozwiązaniem, w związku z czym przestaniemy z niej korzystać".

Z zasady nigdy nie udostępniaj nikomu hasła powiązanego z osobistym kontem e-mail. Może być ono używane tylko przez Ciebie i tylko z tym konkretnym kontem. Jak zawsze, unikaj stosowanie tego samego hasła przy zabezpieczaniu dostępu do różnych usług - radzi Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
7 kwietnia 2019, 17:29
Instagram jest przecież od facebooka... :E Zresztą są to zupełnie inne serwisy społecznościowe, więc nie przesiądą się, bo masa osób korzysta ze wszystkich 3 na raz.
avatar
~Anonim
7 kwietnia 2019, 08:55
Witam! W sumie, mnie to nie dziwi :oczy: . Zaraz będą prosili o podanie: wagi, wzrostu, nr. buta, nr. PESEL, jaki masz dochód i... Bóg wie, co jeszcze. Całe szczęście, że to dotyczy tylko nowicjuszy, a nie - wszystkich :jezor: . Ale, jeśli "Facebook" będzie dalej brnął w te praktyki anty-prywatnościowe, to ludzie pewnie przeniosą się na "Twittera" albo "Instagrama", bo nikt nie będzie chciał ujawniać aż tylu OSOBISTYCH danych o sobie.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto