A A A

Facebook usunął konta powiązane z rosyjskimi trollami

16 marca 2020, 11:45
Serwis powstrzymał kolejną kampanię dezinformacyjną. Tym razem eksponującą m.in. konflikty na tle rasowym.
Facebook usunął konta powiązane z rosyjskimi trollami

Nie jest tajemnicą, że rosyjski rząd opłaca własne tzw. farmy trolli, których celem jest sianie dezinformacji w mediach społecznościowych. Na zlecenie Rosji tworzą oni konta m.in. na Facebooku i Instagramie, aby manipulować opinią społeczną. Ich działalność często uchodzi uwadze właściciela platform, jednak przed weekendem portal poinformował o przeprowadzeniu czystki: usunięto 49 kont na Facebooku, 85 na Instagramie i 65 stron internetowych.

To pokłosie ostatniej akcji zorganizowanej przez tzw. trolli z wykorzystaniem zmanipulowanych przez Rosję mieszkańców Ghany i Nigerii. Publikowane masowo posty dotyczyły historii USA i kwestii Afroamerykanów, skupiające się zwłaszcza na brutalnych działaniach policji przeciw tej społeczności. Pojawiały się też plotki o gwiazdach i tematyka LGBT. Sama kampania w rzeczywistości bazowała nie na fałszywych informacjach, ale na precyzyjnym wyselekcjonowaniu i wyeksponowaniu określonych prawdziwych faktów z przeszłości. To pokazuje, jak przebiegłe stają się działania twórców fake newsów.

Zatrzymana aktywność trolli miała na celu zbudowanie jak największej bazy subskrybentów. Najprawdopodobniej przekaz miał zyskać polityczny wydźwięk w przyszłości, w okresie bliższym amerykańskim wyborom prezydenckim. Administracja serwisu w porę odkryła jednak powiązania między kontami.

W wyniku reakcji Facebooka trolle straciły 265 tys. potencjalnych subskrybentów. Podobną akcję przeprowadził też Twitter, usuwając 71 kont o łącznym zasięgu 68 tys. subskrybentów.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto