A A A

Fakty i mity na temat pracy programisty

15 kwietnia 2013, 08:17
Fakty i mity na temat pracy programisty

Trendy rynkowe pokazują, że liczba ofert pracy dla programistów stale rośnie. Czy jednak rzeczywiście jest to tak atrakcyjny zawód, jak się wydaje na pierwszy rzut oka? Wokół tego tematu narosło wiele utartych opinii, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się, jak wygląda praca kodera w Polsce.

Programiści stanowią jedną z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych. Realizacja projektów informatycznych od podstaw często jest trampoliną do dalszej dynamicznej kariery w branży IT. Zweryfikujmy, jak mogą wyglądać początki polskiego programisty na rynku pracy i czy zgodne są z popularnymi przekonaniami na ten temat.

Polscy programiści są cenieni na arenie międzynarodowej - prawda

Tradycje krajowych uczelni technologicznych, zaangażowanie w realizację projektów i konkurencyjne koszty pracy to zalety, które zdążyły już wyrobić programistom znad Wisły światową markę. Polscy studenci od kilku lat znajdują się w czołówce Akademickich Międzynarodowych Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym.

- Programiści z Polski mogą swobodnie zdobyć pracę za granicą, ale mogą również z powodzeniem rozwijać się w kraju, gdzie lokalne firmy proponują coraz korzystniejsze warunki zatrudnienia i ciekawe możliwości kariery - mówi Magdalena Kowalska, szef Działu Personalnego Unizeto Technologies.

Programowanie nie wymaga studiów - prawda, ale...

W codziennym wykonywaniu zawodu programisty zdecydowanie najbardziej liczą się umiejętności. Jednak na rynku pracy w obliczu rosnącej konkurencji coraz częściej pojawia się wymóg kierunkowego wykształcenia, a prestiż uczelni dodatkowo zwiększa szanse kandydata. Duże firmy z branży IT, tworzące złożone systemy informatyczne, np. typu ERP, zwracają szczególną uwagę na punkt CV pod tytułem "edukacja". Z kolei jeśli chodzi o kodowanie stron internetowych - tutaj panuje dużo większa swoboda i czynnikiem ważniejszym od wykształcenia jest doświadczenie i portfolio dotychczasowych realizacji.

- Można powiedzieć, że wykształcenie kierunkowe dla programisty nie jest elementem kluczowym, ale zdecydowanie pomaga na rynku pracy. To, co jest elementem koniecznym, to znajomość języków programowania. Jeśli dyplom nie będzie poparty praktyczną wiedzą to tak, jak by go nie było - mówi Magdalena Kowalska.

Bardzo duże zarobki na start - fałsz

Licząc na bardzo wysokie zarobki w pracy programisty należy uzbroić się w cierpliwość. Początkowe pensje koderów wynoszą zazwyczaj mniej niż aktualna średnia krajowa i oscylują ok. 3 tys. zł brutto. W tym zawodzie można jednak liczyć na szybki wzrost wynagrodzenia wraz z rozwojem doświadczenia i kompetencji. Konkretne wartości zależą od znajomości różnorodnych środowisk programistycznych i miejsca pracy. Dobrymi płacami charakteryzują się np. centra rozwoju, zwane z angielskiego R&D. W tym przypadku doświadczony programista może liczyć już na kwotę ok. 6 tys. zł, a na stanowisku kierownika zespołu płace mogą przekraczać już 10 tys. zł.

Fot. stock,xchng


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto