A A A

Filmy na Blu-ray po 50 zł

20 listopada 2008, 14:26
APR Project DVD opracował serię 17 filmów dokumentalno-przyrodniczych pod tytułem Szokująca Ziemia i zapisał je w formacie Blu-ray. Cena jednej płytki ok. 50 zł. W sprzedaży będą też pakiety czterech filmów w cenie ok. 150 zł. Do końca 2008 roku ukaże się 12 tytułów, pozostałe w styczniu 2009.
Filmy na Blu-ray po 50 zł

Materiały zapisane w formacie Blu-ray charakteryzuje bardzo wysoka jakość obrazu (Full HD, czyli 1920x1080) i dźwięku. Dostępne filmy fabularne w tym formacie kosztują 100–120 zł, więc drogo. W dodatku ich oferta jest dość skromna – 1200 tytułów w katalogach światowych (kolejne 500 ma się pojawić do końca 2008 roku). Jednak 50 zł za krążek Blu-ray to już cena akceptowalna – tyle kosztuje premierowy film na DVD.

Czy będzie zainteresowanie ofertą APR Project DVD? Firma twierdzi, że proponowane przez nią dokumenty pokazują m.in. niepowtarzalne, prawdziwe historie bohaterów, które nie dość, że potrafią zaciekawić i wzruszyć, to jeszcze są pokazane na tle niesamowitych krajobrazów. Ponadto przekonują, że Blu-ray przestaje być ofertą tylko dla pasjonatów. Coraz więcej osób kupuje telewizory Full HD i HD ready, maleje też cena odtwarzaczy Blu-ray. W styczniu 2008 kosztowały ponad 2 tys. zł, obecnie można je kupić już za 700–800 zł. Dalsze obniżki nastąpią w przyszłym roku, gdy ze swoją ofertą wejdzie na rynek np. Manta Sigmatec. Optymiści mówią, że w przyszłym roku będzie można kupić odtwarzacz Blu-ray za 300–500 zł. Jako "niebieski odtwarzacz" można wykorzystać także konsolę PlayStation3.

Również oferta filmów fabularnych na Blu-ray będzie sukcesywnie wzrastać, a ich cena maleć. Amerykańskie wytwórnie filmowe zapowiadają, że w przyszłym roku będą wydawać premiery filmowe na Blu-rayu – nie wiadomo, czy wyłącznie na Blu-rayu, czy również na DVD. Koncern Walta Disneya prognozuje, że w ciągu dwóch lat filmy w formacie Blu-ray osiągną wyższą sprzedaż niż płyty DVD.

APR Project DVD zakupił licencje i samodzielnie wyprodukował serię filmów „Szokująca Ziemia”, korzystając z materiałów nagrywanych m.in. dla National Geographic. Intensywne prace w studiach authoringowych zajęły 4 miesiące. Płyty są tłoczone w Europie, poza Polską, bo u nas nie ma jeszcze przystosowanej do Blu-raya linii „produkcyjnej” (koszt przygotowania takiej linii to ok. 3 mln euro). Dziennie można wytłoczyć ok. 1000 sztuk płyt Blu-ray. Dla porównania, z linii do tłoczenia DVD schodzi dziennie 10 tys. płyt.

Źródło: www.stereo.pl


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto