A A A

Finał III Internetowych Mistrzostw Polski w Programowaniu

9 stycznia 2009, 06:57
Alan Meller, student najstarszej w Polsce uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego został zwycięzcą III Internetowych Mistrzostw Polski w Programowaniu. Zawody przyciągnęły aż 1794 uczestników, co jest wynikiem rekordowym w stosunku do lat poprzednich.
Finał III Internetowych Mistrzostw Polski w Programowaniu

O mistrzostwo walczyli przedstawiciele praktycznie każdej krajowej uczelni o kierunku informatycznym lub technicznym oraz wielu szkół średnich. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest firma Asseco Business Solutions. Zawody programistyczne, zwane OPSSesją Algorytmiczną (OPSS – Online Problems Solving Systems) organizowane są od 2005 roku, przyciągając coraz większą liczbę pasjonatów algorytmów i programowania. Konkurs ma charakter otwarty, może wziąć w nim udział każdy, bez względu na wiek i wykonywany zawód. Zadaniem uczestników jest napisanie rozwiązań przy użyciu języków programowania (C++, Turbo Pascal itp.).

Maciej Maniecki, przedstawiciel organizatora mistrzostw podsumował zawody słowami: „W III Internetowych Mistrzostwach Polski w Programowaniu wzięło udział ok. 500 osób więcej niż w ubiegłym roku. Bardzo nas cieszy rosnąca popularność zawodów i udział w szczególności coraz młodszych osób. Jest to dowód na to, że młodzież coraz wcześniej odkrywa w sobie zamiłowanie do informatyki"

Mistrzostwa odbywały się w dniach od 8 do 15 grudnia 2008 r. i były podzielone na 4 tury. Łącznie we wszystkich etapach zostało opublikowanych 11 zadań do rozwiązania. Zawodnicy mogli przesyłać rozwiązania problemów w postaci programów komputerowych (w języku C, C++, Pascal). W pierwszej turze poprawne rozwiązania zostały przesłane już po 6 minutach. Ostatni, 4. etap mistrzostw był najtrudniejszy. Pierwsze poprawne zgłoszenie rozwiązania nastąpiło po ponad 16 godzinach. W zawodach wzięli udział zarówno studenci (608), jak i wielu przedstawicieli szkół średnich (620). Najwięcej uczestników reprezentowało takie uczelnie, jak: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski czy Politechnika Gdańska. Jeśli chodzi o licea, najbardziej aktywne w zawodach były: V LO w Krakowie, III LO w Gdyni oraz I LO w Białymstoku. Najwięcej uczestników reprezentowało przedział wiekowy 16–20 lat (897 osób) oraz 21–26 lat (611 osób). W gronie zawodników znalazły się również osoby powyżej 40 lat (32 osoby) oraz poniżej 16 lat (6 osób). Najchętniej wybieranym językiem programowania przez prawie 90% uczestników mistrzostw był C++. Inne popularne języki to: C oraz Pascal.

Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom nastąpiło podczas spotkania w Restauracji Villa Foksal w Warszawie, dnia 8 stycznia br. Więcej informacji o zawodach: http://opss.safo.biz/

Źródło: Informacja prasowa


Tagi: wydarzenia
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto