A A A

FingerTrak przekłada ruchy rąk na 3D

23 lipca 2020, 11:00
Opaska wykorzystuje sensory termiczne.
FingerTrak przekłada ruchy rąk na 3D

FingerTrak: opaska na nadgarstek

Kolejne urządzenie z rodzaju wearables ma pomagać ludziom. Opaska o nazwie FingerTrak, do noszenia na nadgarstku, to efekt badań naukowców z Uniwersytetu Cornella i Uniwersytetu Wisconsin w Madison. Stanowi ona przełomowe odkrycie w dziedzinie badań zajmujących się przeniesieniem ruchów ludzkiej ręki do świata wirtualnego.

W FingerTrak czujniki termiczne nieustannie kontrolują położenie dłoni: rozpoznają jej układ i rejestrują 20 pozycji stawów palców. Za działania te odpowiadają 4 kamerki termowizyjne o niskiej rozdzielczości.

 

Dokładne przetwarzanie

Opaska z poziomu nadgarstka odczytuje, jak porusza dłonią użytkownik. Sprzęt wykorzystuje do tego wyuczone algorytmy uwzględniające odpowiednie punkty. Przechwytując ruch za pomocą czujników termicznych, zbiera dane o ruchu dłoni i przetwarza je z dużą dokładnością. Na podstawie wielu zdjęć sieci neuronowe łączą informacje w trójwymiarowy model dłoni.

Naukowcy, którzy stworzyli urządzenie, twierdzą, że jest to pierwszy taki system, który dokładnie poddaje analizie również kontur nadgarstka. Na uwagę zasługuje też zastosowanie termowizji – w poprzednich badaniach w tej dziedzinie wykorzystywano głównie tradycyjne aparaty fotograficzne, często dające mało spektakularne wyniki. Prototypy opracowane w przeszłości przez naukowców były nieporęczne, trudne w użyciu i pozwalały rozróżnić tylko kilka gestów dłoni. Tymczasem FingerTrack może dokładnie śledzić położenie palców, nawet gdy osoba go nosząca trzyma jakiś przedmiot w dłoni.

 

Perspektywy dla medycyny

Odkryta technologia może mieć różnorodne zastosowania, ale jedno z bardziej obiecujących wiąże się z tłumaczeniem języka migowego. Zespół badaczy twierdzi, że FingerTrak można by też wykorzystać do wykrywania wczesnych objawów chorób Parkinsona i Alzheimera.

Opaska może również znaleźć szereg zastosowań w technologii rzeczywistości wirtualnej.

fot. Uniwersytet Cornella


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto