A A A

Firefox 70: więcej prywatności

23 października 2019, 08:40
W nowej wersji przeglądarki pojawiły się m.in. rozbudowane raporty na temat modułów szpiegujących i ulepszone narzędzie do zarządzania hasłami.
Firefox 70: więcej prywatności

Zgodnie z zapowiedzią sprzed niespełna tygodnia, opublikowane właśnie 70. wydanie przeglądarki Firefox zmienia sposób informowania użytkownika o zagrożeniach związanych z odwiedzanymi witrynami.

Po pierwsze, wykorzystywanie protokołu HTTPS jest uznane za standard; browser nie informuje już o nawiązaniu bezpiecznego połączenia ze stroną (zniknęła ikona zielonej kłódki), lecz ostrzega, jeżeli zabezpieczeń transmisji nie ma (wyświetlana jest wówczas ikona przekreślonej kłódki).

Po drugie, rozbudowano mechanizm wzmocnionej ochrony przed śledzeniem. Ma on chronić prywatność użytkownika, blokując domyślnie ponad dwa tysiące modułów szpiegujących (trackerów). W nowym Firefoksie pojawiły się ikony tarczy, które pokazują, czy mechanizm ochrony działa (tarcza fioletowa), został wyłączony (tarcza przekreślona), albo czy w ogóle nie wykryto trackerów (szara tarcza).

Po kliknięciu ikony tarczy lub wydania w menu polecenia Ochrona prywatności pojawia się nowy pulpit nawigacyjny, w którym prezentowany jest raport dotyczący zablokowanych elementów śledzących (plików cookie pochodzących od zewnętrznych usługodawców). Zestawienie obejmuje historię ostatniego tygodnia przeglądania stron WWW; trackery są podzielone na cztery kategorie, a Firefox wyjaśnia działanie każdego z nich. Wraz z najnowszą wersją przeglądarki na listę blokowanych modułów śledzących trafiły m.in. ciasteczka serwisów Facebook, Twitter i LinkedIn.

Bezpośrednio z poziomu sekcji Ochrona prywatności można wywołać menedżera haseł Lockwise. Począwszy od bieżącej wersji Firefoksa wyświetla on komunikaty ostrzegające o zagrożonych danych logowania. Jeżeli którekolwiek zapamiętane hasło pojawi się na liście informacji ujawnionych publicznie na skutek wycieku, Lockwise wszczyna alarm, wskazując niepewną parę login-hasło i proponując wprowadzenie zmian. Dzięki mechanizmowi Firefox Monitor prezentowany jest ponadto raport z ewentualnego naruszenia poufności danych (opcja Więcej informacji o tym wycieku).

Nowością w module Lockwise jest także ulepszony generator, który służy do tworzenia silnych haseł.

Pełna lista zmian wprowadzonych w przeglądarce została omówiona na blogu Mozilli.

fot. Mozilla


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
29 października 2019, 18:48
To nie udostępniaj takich danych. Swoją drogą Ty chyba nie do końca wiesz, o czym jest artykuł (zresztą jak zwykle). Próbowałeś go przeczytać?
avatar
~Anonim
29 października 2019, 18:39
ptrick: Chyba nie zrozumiałeś? :oczy:  Chodziło mi o to, że jak już udostępnisz jakieś swoje dane personalne, to żaden (nawet najlepszy) program nie sprawi, że one znikną z Internetu w magiczny sposób. Mam nadzieję, że tym razem wyraziłem się dostatecznie jasno?
ptrick
ptrick
28 października 2019, 10:39
Żeby ktoś o kimś mógł się dowiedzieć, to druga osoba najpierw świadomie musi swoje dane udostępnić. Tak to zazwyczaj wygląda.
avatar
~Anonim
28 października 2019, 10:21
Witam! Moim zdaniem prywatność w Internecie to MIT. Wszyscy wszystkich inwigilują, szpiegują i wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą. A skoro już tak jest, to żadne cudowne programy nie pomogą :oczy: .
Farycja
Farycja
26 października 2019, 13:05
Krok w dobrą stronę, ale chyba jeszcze daleko do prywatności Brave, stworzonego swoją drogą przez byłego szefa Mozilli.
Najnowsze aktualności


Raport FTC na temat gromadzenia danych
24 października 2021
Dostawcy usług internetowych zbierają ogromną ilość szczegółowych danych na temat klientów – wynika z raportu Federalnej Komisji Handlu...

Drożeje Raspberry Pi
24 października 2021
Cena jednopłytkowego komputera Raspberry Pi wzrosła po raz pierwszy od czasu premiery

Taniej na platformie Google Play
24 października 2021
Nie wszystko drożeje. Koncern z Mountain View ogłosił obniżkę opłat dla autorów aplikacji rozpowszechnianych na zasadzie subskrypcji za...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto