A A A

Firefox 85 zadba o prywatność użytkowników

22 grudnia 2020, 12:50
Kolejna edycja przeglądarki będzie obsługiwać nowy mechanizm zapobiegający śledzeniu.
Firefox 85 zadba o prywatność użytkowników

Network Partitioning

Kolejna edycja przeglądarki firmy Mozilla ma zadbać o większą prywatność użytkowników podczas korzystania z internetu. Firefox 85 zadebiutuje już po nowym roku, wyposażony w mechanizm Network Partitioning. Jego działanie ma polegać głównie na rozdzieleniu informacji dotyczących naszej aktywności sieciowej, by nie były tak łatwo dostępne np. dla dostawców reklam.

 

Poza zasięgiem wzroku

W zwykłych warunkach przeglądarki podczas korzystania z dowolnej strony zapisują na komputerze np. pliki cookies. Dane tego typu zapisywane są zazwyczaj w jednym miejscu, co ułatwia zdobywanie informacji o naszej aktywności sieciowej. Nowa metoda zapisu takich danych może mocno utrudnić firmom śledzenie internautów.

W Firefoksie 85 informacje będą partycjonowane, czyli rozdzielane w podfolderach. Pliki internetowe nie trafią już do jednego folderu, ale zostaną uporządkowane według witryn.

 

Nie po raz pierwszy

Pomysł Firefoksa, choć interesujący, nie jest przy tym tak naprawdę niczym nowym. Podobne rozwiązanie już w 2013 roku wprowadził Apple w swojej przeglądarce Safari. W zeszłym miesiącu podobna opcja trafiła natomiast do Chrome’a. Jej działanie okazało się jednak dalekie od ideału. Miejmy nadzieję, że Mozilla poradzi sobie z tym zadaniem lepiej.

fot. Firefox


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto