A A A

Firefox wyciera odciski palców

8 stycznia 2020, 09:35
Najnowsza wersja przeglądarki Mozilli uniemożliwia stosowanie techniki fingerprintingu.
Firefox wyciera odciski palców

Mozilla opublikowała kolejne 72. wydanie przeglądarki Firefox dla systemów Windows, MacOS i Linux.

Najważniejszym usprawnieniem, które pojawiło się w nowym oprogramowaniu, jest domyślne blokowanie skryptów pozwalających śledzić użytkownika przy użyciu mechanizmu fingerprintingu. Technika badania „odcisków palców" jest niezależna od plików cookie; pozwala ona rozpoznawać internautę dzięki zbieraniu danych konfiguracyjnych urządzenia wykorzystywanego do łączenia się z siecią (przykładowo: rozdzielczości ekranu, strefy czasowej, systemu operacyjnego, zainstalowanych fontów, wersji sterowników).

Dotychczas blokowanie fingerprintingu (które pojawiło się w 69. wersji Firefoksa) musiało być uaktywniane przez użytkownika po wydaniu polecenia Opcje | Prywatność i bezpieczeństwo | Wzmocniona ochrona przed śledzeniem i zaznaczeniu opcji Ścisła. Obecnie funkcja ta wchodzi w skład zestawu opcji Standardowa. Firefox 72 odrzuca wszystkie zapytania dotyczące konfiguracji komputera, pochodzące od firm znanych z wykorzystywania mechanizmu fingerprintingu. Uniemożliwia to budowanie portretu internauty i dostarczanie mu treści takich jak spersonalizowane reklamy.

Kolejnym udogodnieniem, które ma ułatwić przeglądanie zasobów internetu, jest blokowanie wyskakujących okienek wyświetlanych przez niektóre strony WWW, a zawierających najczęściej propozycję dostarczania powiadomień o nowych materiałach pojawiających się w portalu. Obecnie, zamiast pokazywać wyskakujące okienko, Firefox wyświetli w pasku adresowym animowaną ikonę dymka – właśnie ona będzie informować użytkownika, że serwis ma do zaoferowania usługę powiadomień. Osoby chcące przywrócić stan znany z wcześniejszych wersji przeglądarki mogą to zrobić po wydaniu polecenia Opcje | Prywatność i bezpieczeństwo oraz wskazaniu stron, którym wolno wyświetlać powiadomienia (w sekcji Uprawnienia).

W 71. wersji Firefoksa pojawiła się opcja Obraz w obrazie, dzięki której klipy wideo są odtwarzane w osobnym oknie, znajdującym się zawsze na pierwszym planie. Dotychczas funkcja taka działała tylko w windowsowej edycji przeglądarki. Obecnie włączono ją również do wydań dla MacOS-a i Linuksa.

Pełną listę zmian wprowadzonych w przeglądarce zamieszczono na stronie WWW Mozilli.

fot. Mozilla


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto