A A A

Firefox wyciera odciski palców

8 stycznia 2020, 09:35
Najnowsza wersja przeglądarki Mozilli uniemożliwia stosowanie techniki fingerprintingu.
Firefox wyciera odciski palców

Mozilla opublikowała kolejne 72. wydanie przeglądarki Firefox dla systemów Windows, MacOS i Linux.

Najważniejszym usprawnieniem, które pojawiło się w nowym oprogramowaniu, jest domyślne blokowanie skryptów pozwalających śledzić użytkownika przy użyciu mechanizmu fingerprintingu. Technika badania „odcisków palców" jest niezależna od plików cookie; pozwala ona rozpoznawać internautę dzięki zbieraniu danych konfiguracyjnych urządzenia wykorzystywanego do łączenia się z siecią (przykładowo: rozdzielczości ekranu, strefy czasowej, systemu operacyjnego, zainstalowanych fontów, wersji sterowników).

Dotychczas blokowanie fingerprintingu (które pojawiło się w 69. wersji Firefoksa) musiało być uaktywniane przez użytkownika po wydaniu polecenia Opcje | Prywatność i bezpieczeństwo | Wzmocniona ochrona przed śledzeniem i zaznaczeniu opcji Ścisła. Obecnie funkcja ta wchodzi w skład zestawu opcji Standardowa. Firefox 72 odrzuca wszystkie zapytania dotyczące konfiguracji komputera, pochodzące od firm znanych z wykorzystywania mechanizmu fingerprintingu. Uniemożliwia to budowanie portretu internauty i dostarczanie mu treści takich jak spersonalizowane reklamy.

Kolejnym udogodnieniem, które ma ułatwić przeglądanie zasobów internetu, jest blokowanie wyskakujących okienek wyświetlanych przez niektóre strony WWW, a zawierających najczęściej propozycję dostarczania powiadomień o nowych materiałach pojawiających się w portalu. Obecnie, zamiast pokazywać wyskakujące okienko, Firefox wyświetli w pasku adresowym animowaną ikonę dymka – właśnie ona będzie informować użytkownika, że serwis ma do zaoferowania usługę powiadomień. Osoby chcące przywrócić stan znany z wcześniejszych wersji przeglądarki mogą to zrobić po wydaniu polecenia Opcje | Prywatność i bezpieczeństwo oraz wskazaniu stron, którym wolno wyświetlać powiadomienia (w sekcji Uprawnienia).

W 71. wersji Firefoksa pojawiła się opcja Obraz w obrazie, dzięki której klipy wideo są odtwarzane w osobnym oknie, znajdującym się zawsze na pierwszym planie. Dotychczas funkcja taka działała tylko w windowsowej edycji przeglądarki. Obecnie włączono ją również do wydań dla MacOS-a i Linuksa.

Pełną listę zmian wprowadzonych w przeglądarce zamieszczono na stronie WWW Mozilli.

fot. Mozilla


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto