A A A

Floom, czyli po drugiej stronie globusa

8 kwietnia 2021, 08:40
Google prezentuje nowe narzędzia rzeczywistości rozszerzonej bazujące na technologii WebXR.
Floom, czyli po drugiej stronie globusa

Tunel na drugą stronę

Użytkownicy przeglądarki Chrome uruchamianej na smartfonach działających pod kontrolą Androida mogą sprawdzić, co znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi.

 

Trzy eksperymenty

Po odwiedzeniu strony Floom (floom.withgoogle.com) na smartfonie zostaje uruchomione narzędzie rzeczywistości rozszerzonej (AR) pozwalające wirtualnie „przekopać się" na drugą stronę planety. Aby to zrobić, należy skierować obiektyw aparatu w wybrane miejsce za podłodze i tapnąć wyświetlany na ekranie symbol wiru. Po odbyciu kilkusekundowej przejażdżki dowiadujemy się, co leży po przeciwnej stronie globusa. Miejsce to można od razu obejrzeć w aplikacji Google Earth.

Samo narzędzie do budowania tunelu powstało na bazie interfejsu WebXR, który służy do łączenia w przeglądarce WWW elementów rzeczywistego, otaczającego użytkownika świata z danymi w postaci cyfrowej (takimi jak mapy, zdjęcia albo informacje zgromadzone w bazach danych).

Floom jest jednym z trzech nowych eksperymentów Google'a bazujących na WebXR. Pozostałe dwa to narzędzie pozwalające mierzyć rozmiary zaznaczonych obiektów oraz wskaźnik demonstrujący odległość niezbędną do zachowania dystansu społecznego w czasie pandemii koronawirusa.

fot. Google


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Nowe szkło Gorilla Glass
24 lipca 2021
Samsung jako pierwszy zastosuje szkło firmy Corning jako osłonę obiektywów w smartfonach.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto