A A A

Fotogrametryczny Wersal Google'a

1 października 2019, 08:35
Pałac wersalski został przeniesiony do wirtualnej rzeczywistości.
Fotogrametryczny Wersal Google'a

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych na świecie – pałac w Wersalu – można zwiedzać za darmo dzięki zestawom rzeczywistości wirtualnej HTC Vive i Oculus Rift.

Dział Google Arts & Culture wraz z zarządcami Wersalu zakończyli pracę nad – jak sami mówią – „największym projektem fotogrametrycznym w historii pałacu". W efekcie powstały zdjęcia 24 pomieszczeń i wnętrz – w tym królewskich apartamentów, kaplicy, Opery Królewskiej i Sali Lustrzanej. Ich łączna powierzchnia to około 7000 metrów kwadratowych (wraz ze ścianami i sufitami sfotografowano 36 000 metrów kwadratowych). Na zdjęciach uwieczniono ponadto meble oraz ponad 100 rzeźb, gobelinów obrazów i innych dzieł sztuki.

Na cały materiał składa się ponad 132 000 zdjęć wykonanych pod różnymi kątami. Mają one łączną objętość około 4 TB. Pozwoliło to odtworzyć fotografowane obiekty w technologii 3D i przenieść je do wirtualnego świata.

Dla osób, które nie dysponują goglami VR, przygotowano osobną wystawę na stronie VersaillesVR: le Château est à vous. Znalazło się w niej 390 panoram i zdjęć pomieszczeń oraz dzieł sztuki.

fot. Google


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto