A A A

Francja będzie testować systemy rozpoznawania twarzy

4 października 2019, 11:00
W listopadzie br. we Francji rozpocznie się test systemu Alicem do rozpoznawania twarzy. Jego używanie będzie warunkiem dostępu do usług administracyjnych.
Francja będzie testować systemy rozpoznawania twarzy

Francja będzie najprawdopodobniej pierwszym krajem, który wprowadzi cyfrowe metody rozpoznawania twarzy. Już w listopadzie br. mają ruszyć testy systemu Alicem, który będzie weryfikował tożsamość na podstawie wizerunku w trakcie korzystania z usług administracji państwowej.

Decyzję o wprowadzeniu tego systemu rząd argumentuje wygodą. Ma prowadzić do stworzenia cyfrowej infrastruktury dającej obywatelom możliwość bezpiecznej obsługi swoich zobowiązań - począwszy od podatków przez ubezpieczenia społeczne, rachunki bankowe po opłaty za media. Alicem będzie jedynym obowiązującym systemem; weryfikacja bazować ma na zdjęciach obywateli z paszportu lub dowodu osobistego.

Pomysł spotkał się ze sprzeciwem organizacji zajmujących się ochroną danych osobowych. Aktywistów oburza przede wszystkim to, że rząd decyduje się wprowadzać usługi rozpoznawania twarzy bez pytania obywateli o zdanie. Obawiają się, że Alicem będzie w praktyce służył do nadzorowania obywateli. Choć rząd temu zaprzecza, to obawy takie wyrażać mieli również niektórzy członkowie partii rządzącej.

Przeciwnicy systemu wskazują też na treść regulacji o ochronie danych osobowych, która wymaga dobrowolnej, świadomie wyrażonej zgody na zbieranie takich danych.

fot. 123RF


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto