A A A

Garmin VIRB X i XE - kamery sportowe

11 września 2015, 11:50
Na polskim rynku zadebiutował kamery sportowe Garmin VIRB X i XE, jak twierdzi producent, stworzone do rejestrowania "ekstremalnych przygód".
Garmin VIRB X i XE - kamery sportowe

Oba modele wyposażone zostały w moduł GPS i akcelerometr, współpracują również z zewnętrznymi czujnikami. Technologia G-Metrix umożliwia automatyczne nałożenie parametrów takich jak prędkość, dystans, wysokość czy przyspieszenie na materiał wideo. Małe i lekkie, kompaktowe kamery przystosowane zostały do pracy w trudnych warunkach. Są wodoszczelne i odporne na wstrząsy. Obsługują łączności Wi-Fi, Bluetooth 4.0 i ANT+..

Oba modele (VIRB X oraz XE) zostały wyposażone w szerokokątny obiektyw, nagrywają filmy w jakości HD ze stabilizacją obrazu i regulowanym zoomem. Kamera VIRB XE nagrywa filmy w rozdzielczości 1440p (30 kl./s), 1080p (60 kl./s) lub 720 (120 kl./s) i w zwolnionym tempie z prędkością 240 kl./s (480p) lub 120 kl./s (720p). Model VIRB X oferuje rozdzielczości 1080p (30 kl./s), 960p (30 kl./s), 720p (60 kl./s) i 480p (120 kl./s).

Kamery robią zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 12 megapikseli z prędkością do 30 kl./s w trybie seryjnym (model VIRB X - 10 kl./s). VIRB XE dodatkowo wyposażono w tryb Pro, który pozwala na ręczną regulację bardziej zaawansowanych ustawień, np. balans bieli, korekta ostrości, korekta profilu kolorów, limit ISO czy przesunięcie ekspozycji.

Nowy sprzęt charakteryzuje się klasą wodoszczelności 5 atm, co oznacza, że są odporne na ciśnienie odpowiadające zanurzeniu na głębokość 50 metrów. Można z nimi pływać i uprawiać sporty wodne bez konieczności stosowania dodatkowej obudowy. Wyposażone zostały w szklany obiektyw o płaskiej, hydrofobowej powierzchni, na którym nie osadzają się kropelki wody. Wewnętrzny mikrofon umożliwia nagrywanie czystego dźwięku również pod wodą. Kamery VIRB X i XE obsługują łączność w standardzie Bluetooth 4.0, co umożliwia współpracę z zewnętrznymi mikrofonami Bluetooth i zestawami słuchawkowymi.

Podczas nagrywania Technologia G-Metrix rejestruje parametry takie jak prędkość, dystans czy przyspieszenie i umożliwia nakładanie ich na film w postaci liczników lub wykresów. VIRB X oraz XE korzystają nie tylko z wbudowanych czujników (GPS, akcelerometr i żyroskop), ale mogą także współpracować z kompatybilnymi zewnętrznymi czujnikami. Przykładowo o połączeniu z pulsometrem HRM-RUN zapisują dane dynamiki biegu, a po połączeniu z czujnikiem mocy Vector dostarczają statystyk o dynamice jazdy na rowerze. Łączą się też z innymi urządzeniami firmy Garmin, wzbogacając materiał wideo o dodatkowe, emocjonujące dane o osiągach łodzi czy motocykla.

Dzięki łączności Wi-Fi kamerą sterować można z poziomu kompatybilnego smartfona lub tabletu. Darmowa aplikacja Garmin VIRB Mobile umożliwia podgląd obrazu kamery, ustawianie kadru, włączanie i wyłączanie nagrywania, robienie zdjęć, podstawową edycję nagrań i dodawanie nakładek G-Metrix. Z poziomu urządzenia mobilnego można sterować jednocześnie nawet dziesięcioma kamerami. VIRB Edit automatycznie synchronizuje nagrania z wielu kamer, ułatwiając montaż. Poprzez aplikację Garmin VIRB można udostępniać gotowy materiał w Internecie. Pomocna może okazać się funkcja śledzenia, która umożliwia zlokalizowanie kamery, która wypadła nam podczas akcji. Jako pilot do kamery służyć mogą także inne zgodne urządzenia Garmin: zegarki sportowe, nawigacje turystyczne, komputery rowerowe czy plotery nawigacyjne.

1-calowy wyświetlacz o dużym kontraście umożliwia szybką i nieskomplikowaną konfigurację kamery, natomiast włączenie urządzenia, rozpoczęcie lub zakończenie nagrywania odbywa się za jednym dotknięciem. Kamery posiadają osobny przycisk do robienia zdjęć, również podczas nagrywania.

Wymienne akumulatory zapewniają do 2 godzin pracy przy rozdzielczości 1080p, a nagrany materiał zapisywany jest na karcie microSD (do 128 GB). Złącze ładowania kamery zostało zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, aby można było z niego korzystać nawet w trudnych warunkach na trasie.

Kamery VIRB X oraz VIRB XE są już dostępne w sprzedaży w Polsce.

 


PC Format / Informacja prasowa
Tagi: kamery, Garmin
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto