A A A

Gdzie internet jest najbardziej przystępny cenowo?

24 listopada 2020, 08:20
Firma NetCredit porównała wydatki na łącza szerokopasmowe na całym świecie.
Gdzie internet jest najbardziej przystępny cenowo?

Biednemu wiatr w oczy

O tym, jak ważne jest dysponowanie wydajnym kanałem komunikacji, przekonujemy się na bieżąco w czasie mniej lub bardziej ścisłego lockdownu. To, że za łącza trzeba płacić, jest oczywiste. Kto jednak wydaje na nie najwięcej, a kto najmniej?

 

Jak to policzyć?

Firma NetCredit wykorzystała dostarczone przez Bank Światowy dane na temat średniego wynagrodzenia w różnych krajach oraz informacje dotyczące ceny łączy szerokopasmowych w poszczególnych państwach (te pochodziły z serwisu Cable.co.uk). W rezultacie udało się obliczyć, jaką część miesięcznej pensji trzeba wydać w różnych regionach świata, aby kupić stałe, szerokopasmowe łącze do globalnej sieci.

Jeśli chodzi o przeciętne ceny sieciowego abonamentu, najwięcej w stosunku do średniej pensji płacą za łącza mieszkańcy Jemenu. Wskutek wojny domowej kraj ten nie był w stanie zbudować wydajnej infrastruktury telekomunikacyjnej, a dodatkowo stał się jednym z najbiedniejszych państw świata. Średnia miesięczna pensja wynosi tam 88,33 dolara; na sieciowy abonament trzeba wydać 2466,67 dolara, czyli 2792,56% przeciętnej wypłaty.

Na drugim biegunie lokuje się Monaco. Mieszkańcy księstwa płacą za łącze szerokopasmowe 34,49 dolara. Jest to 0,68% średniej miesięcznej pensji (5043,69 dolara).

Jeśli brać pod uwagę cenę megabita na sekundę, najniższe na świecie ceny obowiązują w Rumunii: koszt to tylko 0,13 USD. Najdrożej znowu jest w Jemenie: mieszkańcy płacą tam 3768,65 dolara za megabit na sekundę.

 

W Polsce nie najgorzej

Ponieważ zarówno przepustowość, jak i zarobki znacząco odbiegają od siebie w różnych krajach, specjaliści firmy NetCredit wyznaczyli cenę łącza o przepustowości 10 Mb/s w każdym państwie. W niektórych przypadkach ceny te były hipotetyczne: w regionach o rozwiniętej infrastrukturze przepustowość jest o wiele większa.

W tym przypadku rekordzistą świata znowu jest Jemen – za dziesięciomegabitowe łącze mieszkańcy płacą 37 686,46 dolara (400-krotność miesięcznego wynagrodzenia).

Jak prezentuje się Polska? W większości krajów Unii Europejskiej za 10-megabitowe łącze należałoby zapłacić mniej niż 1% miesięcznej pensji (nie należy przy tym zapominać, że w UE przeciętna szybkość jest znacząco większa). Najlepiej wypadają tutaj Liechtenstein, Monako i Luksemburg. Zarobki przekraczają w tych krajach 5 tysięcy dolarów miesięcznie, a łącze o przepustowości 10 Mb/s kosztowałby odpowiednio tylko 2,91 dolara (0,05% pensji), 3,29 dolara (0,07% pensji) i 4,08 dolara (0,08% pensji). Nasz kraj plasuje się wśród przeciętniaków, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę Europę Środkowo-Wschodnią. Za 10-megabitow łącze trzeba byłoby zapłacić 2,85 dolara miesięcznie, czyli 0,29% przeciętnej pensji.

fot. NetCredit, Pixabay


Adam Wiśniewski
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto