A A A

Gdzie najłatwiej się włamać?

9 marca 2020, 09:30
Inżynierowie Microsoftu zachęcają do stosowania wielopoziomowych zabezpieczeń.
Gdzie najłatwiej się włamać?

Przedstawiciele Microsoftu pojawili się na spotkaniu RSA Conference 2020, które odbyło się w San Francisco w ostatnich dniach lutego.

Specjaliści koncernu odpowiedzialni za bezpieczeństwo systemów chmurowych omawiali m.in. zagadnienia związane z włamaniami na konta użytkowników. Stwierdzili przy tym, że aż 99,9% udanych ataków mogłoby nie dojść do skutku, gdyby stosowany był mechanizm uwierzytelniania wielopoziomowego (MFA, Multi-Factor Authentication). Co istotne, nawet w przypadku kont korporacyjnych stosuje się go rzadko (tylko 11% z nich jest zabezpieczanych z wykorzystaniem MFA).

Statystyki przedstawione przez Microsoft zostały przygotowane na podstawie obserwacji ponad 30 mld prób logowania dziennie; co miesiąc na kontach w systemie chmurowym koncernu loguje się ponad miliard użytkowników.

Jeśli chodzi o techniki wykorzystywane przez włamywaczy, to specjaliści Microsoftu opisali dwie najpopularniejsze z nich. Pierwszą jest tzw. password spraying, czyli atak typu słownikowego, będący niejako odwrotnością metody brute force. W przypadku tej ostatniej dla jednego konta podaje się wiele haseł, licząc, że któreś będzie tym właściwym. Jednak atak taki jest łatwy do wykrycia – administratorzy systemu prędzej czy później zauważą wielokrotne (i nieudane) próby zalogowania się na jednym koncie. Z kolei password spraying polega na podawaniu dla wielu kont stosunkowo niewielkiej liczby haseł takich jak PassworD_1234. Niejednokrotnie spełniają one wymogi stawiane silnym hasłom, a zarazem są tak łatwe do odgadnięcia i często stosowane, że w wielu przypadkach pozwalają uzyskać dostęp do konta.

Druga metoda wykorzystywana przez cyberprzestępców polega na podawaniu dla kont w chmurze Microsoftu takich haseł, które wyciekly już wcześniej z innych systemów. Zdaniem specjalistów koncernu aż 60% użytkowników posługuje się takimi samymi hasłami na różnych kontach.

Celem większości ataków typu password spraying (99%) i prób powtórzenia haseł (97%) są systemy, w których wykorzystuje się starsze protokoły, takie jak SMTP, IMAP i POP. Nie pozwalają one zastosować mechanizmu MFA, więc są atrakcyjne z punktu widzenia hakerów.

fot. Microsoft


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowa technika izolowania głosów
15 lipca 2020
Podczas międzynarodowej konferencji na temat uczenia maszynowego badacze z Facebooka zaprezentowali metodę oddzielania nawet 5 głosów osób...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto