A A A

GeForce RTX – hybrydowe karty graficzne dostępne od września

21 sierpnia 2018, 06:00
Firma NVIDIA zaprezentowała rodzinę GeForce RTX, pierwszych kart graficznych dla graczy opartych na nowej architekturze NVIDIA Turing oraz platformie NVIDIA RTX, która łączy w sobie nową generację shaderów z techniką raytracingu w czasie rzeczywistym i całkowicie nowymi możliwościami w zakresie sztucznej inteligencji.
GeForce RTX – hybrydowe karty graficzne dostępne od września

Hybrydowe możliwości graficzne nowych układów stanowią największy generacyjny skok w historii kart graficznych do gier. Architektura Turing, osiągająca sześciokrotnie większą wydajność niż poprzedzająca ją architektura Pascal, ponownie stawia komputery PC na piedestale najlepszej platformy do gier, zapewniając możliwości i technologie pozwalające na osiągnięcie 60 klatek na sekundę w jakości 4K HDR - nawet w najbardziej zaawansowanych tytułach.

Nowe karty graficzne GeForce RTX 2080 Ti, 2080 i 2070 zostały wyposażone w funkcje, których dotąd nie zawierały żadne karty dla graczy, w tym:

- Nowe rdzenie RT umożliwiające raytracing w czasie rzeczywistym obiektów i środowisk z fizycznie dokładnymi cieniami, odbiciami i załamaniami światła, oraz globalnym oświetleniem.

- Rdzenie tensorowe architektury Turing zdolne błyskawicznie przetwarzać obliczenia głębokich sieci neuronowych.

- Nowa struktura grafiki neuronowej NGX integrująca sztuczną inteligencję z potokiem graficznym, umożliwiając korektę i generowanie obrazów za pomocą algorytmów SI.

- Nowa architektura shaderów Turing z funkcją zmiennego tempa nakładania shaderów (Variable Rate Shading) pozwala skupić moc obliczeniową na najbardziej szczegółowych obszarach, zwiększając ogólną wydajność.

- Nowy system pamięci wyposażony w ultraszybkie kości GDDR6 o przepustowości powyżej 600 GB/s, umożliwiający płynną rozgrywkę w wysokiej rozdzielczości.

- NVIDIA NVLink - szybki interkonekt, który zapewnia dużą przepustowość (do 100 GB/s) i lepszą skalowalność w konfiguracjach z wieloma procesorami graficznymi (SLI).

- Sprzętowa obsługa standardu USB Type-C oraz nowego otwartego standardu VirtualLink, opracowanego w celu zaspokojenia zapotrzebowania na moc, przepustowość i obraz zestawów rzeczywistości wirtualnej nowej generacji za pośrednictwem jednego złącza USB-C.

- Nowe i udoskonalone technologie poprawiające wydajność aplikacji rzeczywistości wirtualnej, w tym Variable Rate Shading, Multi-View Rendering oraz VRWorks Audio.

NVIDIA wprowadza na rynek specjalne wersje kart graficznych GeForce RTX pod nazwą Founders Edition. Zostały one zaprojektowane i zbudowane zgodnie z wysokimi standardami firmy. Najważniejsze cechy tych produktów:

- Fabrycznie podkręcone karty z 13-fazowym zasilaniem iMON DrMOS nowej generacji oraz układem zarządzania zasilaniem o czasie reakcji mniejszym niż 1 ms, pozwalającym na maksymalny overclocking.

- Podwójne 13-to łopatkowe wentylatory osiowe, które zapewniają 3-krotnie większy przepływ powietrza w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań cechujące się bardzo niskim poziomem hałasu.

- Kuta i frezowana maszynowo pokrywa aluminiowa z krawędziami wykończonymi diamentowym narzędziem tworzy sztywną i jednocześnie lekką ramę cechującą się gładkimi krzywiznami.

- Pierwsza na rynku komora parowa obejmująca całą kartę - jej dwukrotnie większy rozmiar maksymalizuje tempo rozpraszania ciepła i przekazywania go do radiatora.

- Ulepszone gniazdo DisplayPort 1.4a z funkcją DSC umożliwia wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 8K z częstotliwością 60 Hz za pomocą jednego przewodu.

Branżowe wsparcie dla kart graficznych GeForce RTX

Wiodący wydawcy gier, twórcy oprogramowania i silników ogłosili wsparcie dla platformy NVIDIA RTX, zamierzając zapewnić graczom na całym świecie odpowiednik Świętego Graala - raytracing w czasie rzeczywistym oraz moc sztucznej inteligencji. Tytuły wspierające nową technologię to m.in. Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider, Metro Exodus, Control oraz Assetto Corsa Competizione. Wśród deweloperów deklarujących obsługę RTX są m.in. EA, Square Enix i EPIC Games.

Platforma NVIDIA RTX szybko stała się branżowym standardem technologii raytracingu w czasie rzeczywistym i sztucznej inteligencji w grach.

Platforma RTX cieszy się również popularnością wśród deweloperów profesjonalnych aplikacji renderujących, w tym firm Adobe, Autodesk i Pixar.

Karty graficzne GeForce RTX, w tym wersje NVIDIA Founders Edition, trafią do sprzedaży w 238 krajach na całym świecie, a ich cena będzie zaczynać się od 499 USD. Będą one sprzedawane przez takich partnerów jak ASUS, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY i Zotac.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto