A A A

Giganci technologiczni agresywnie unikają podatków

4 grudnia 2019, 11:30
„Silicon Six” – jak nazywa się szóstkę największych firm technologicznych z Doliny Krzemowej – w ostatnich latach wypracowało lukę podatkową w wysokości ponad 100 mld dolarów.
Giganci technologiczni agresywnie unikają podatków

Z badania brytyjskiej organizacji Fair Tax Mark, która działa na rzecz przejrzystości w kwestiach biznesowych i podatkowych, wynika, że liderem w unikaniu opodatkowania jest Amazon. Wśród pozostałych analizowanych firm znalazły się Facebook, Google, Netflix, Apple i Microsoft – należące wraz z Amazonem do grona „Silicon Six".

Badanie przeprowadzono przede wszystkim na podstawie analizy formularzy 10-K – rocznych sprawozdań finansowych obowiązkowych w Stanach Zjednoczonych dla zarejestrowanych tam spółek.

Każdy z gigantów technologicznych dopuszcza się, zdaniem Fair Tax Mark, nieuczciwych praktyk podatkowych, między innymi poprzez rejestrowanie przychodów w tzw. rajach podatkowych i krajach o preferencyjnych zasadach podatkowych (Bermudy, Irlandia, Luksemburg, Holandia), a także przez opóźnienia w płaceniu należności.

Jak podaje Fair Tax Mark, firmy z „Silicon Six" mają łączną kapitalizację rynkową w wysokości 4,5 bln dolarów i są warte więcej niż 1000 spółek notowanych na londyńskiej giełdzie. W latach 2010–2019 różnica między podstawowymi stawkami podatku a kwotami faktycznie zapłaconymi przez „Silicon Six" wyniosła 155,3 mld dolarów, a różnica między podatkami wynikającymi z aktualnie obowiązujących przepisów podatkowych a tymi faktycznie zapłaconymi – 100,2 mld dolarów.

Według raportu (którego pełna wersja ma być opublikowana w tym tygodniu) większość niedoborów niemal na pewno powstała poza Stanami Zjednoczonymi.

Amazon liderem

Najwięcej na sumieniu ma koncern Jeffa Bezosa – Amazon w ciągu kończącej się dekady zapłacił 3,4 mld dolarów podatku przy przychodach w wysokości 960,5 mld dolarów (26,8 mld zysku). Dla porównania: Apple w tym samym czasie zapłacił 93,8 mld dolarów podatku, a Microsoft – 46,9 mld dolarów, choć przychody Amazonu przekroczyły przychody Microsoftu o prawie 80 mld dolarów.

Facebook w badanym okresie zapłacił podatek od zysku w wysokości 10,2%, Google – 15,8%, identycznie jak Netflix, Microsoft odprowadził podatek w wysokości 16,8% zysku, Apple natomiast – 17,1%. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przy uwzględnieniu innych wartości, takich jak zysk zagraniczny tych firm, otrzymuje się tu zupełnie inne, dużo niższe cyfry.

– Nasza analiza długoterminowej efektywnej polityki podatkowej w „Silicon Six" w obecnej dekadzie prowadzi do wniosku, że zapłacony podatek dochodowy od osób prawnych był znacznie niższy, niż się powszechnie uważa – podsumował Paul Monaghan, dyrektor naczelny Fair Tax Mark.

W wielu krajach rozważany jest pomysł (a w niektórych już wprowadzany w życie) przeciwdziałania przenoszeniu zysków przez międzynarodowe korporacje technologiczne poprzez wprowadzenie podatku cyfrowego od sprzedaży.

 

fot. 123RF


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto