A A A

Giganci technologiczni agresywnie unikają podatków

4 grudnia 2019, 11:30
„Silicon Six” – jak nazywa się szóstkę największych firm technologicznych z Doliny Krzemowej – w ostatnich latach wypracowało lukę podatkową w wysokości ponad 100 mld dolarów.
Giganci technologiczni agresywnie unikają podatków

Z badania brytyjskiej organizacji Fair Tax Mark, która działa na rzecz przejrzystości w kwestiach biznesowych i podatkowych, wynika, że liderem w unikaniu opodatkowania jest Amazon. Wśród pozostałych analizowanych firm znalazły się Facebook, Google, Netflix, Apple i Microsoft – należące wraz z Amazonem do grona „Silicon Six".

Badanie przeprowadzono przede wszystkim na podstawie analizy formularzy 10-K – rocznych sprawozdań finansowych obowiązkowych w Stanach Zjednoczonych dla zarejestrowanych tam spółek.

Każdy z gigantów technologicznych dopuszcza się, zdaniem Fair Tax Mark, nieuczciwych praktyk podatkowych, między innymi poprzez rejestrowanie przychodów w tzw. rajach podatkowych i krajach o preferencyjnych zasadach podatkowych (Bermudy, Irlandia, Luksemburg, Holandia), a także przez opóźnienia w płaceniu należności.

Jak podaje Fair Tax Mark, firmy z „Silicon Six" mają łączną kapitalizację rynkową w wysokości 4,5 bln dolarów i są warte więcej niż 1000 spółek notowanych na londyńskiej giełdzie. W latach 2010–2019 różnica między podstawowymi stawkami podatku a kwotami faktycznie zapłaconymi przez „Silicon Six" wyniosła 155,3 mld dolarów, a różnica między podatkami wynikającymi z aktualnie obowiązujących przepisów podatkowych a tymi faktycznie zapłaconymi – 100,2 mld dolarów.

Według raportu (którego pełna wersja ma być opublikowana w tym tygodniu) większość niedoborów niemal na pewno powstała poza Stanami Zjednoczonymi.

Amazon liderem

Najwięcej na sumieniu ma koncern Jeffa Bezosa – Amazon w ciągu kończącej się dekady zapłacił 3,4 mld dolarów podatku przy przychodach w wysokości 960,5 mld dolarów (26,8 mld zysku). Dla porównania: Apple w tym samym czasie zapłacił 93,8 mld dolarów podatku, a Microsoft – 46,9 mld dolarów, choć przychody Amazonu przekroczyły przychody Microsoftu o prawie 80 mld dolarów.

Facebook w badanym okresie zapłacił podatek od zysku w wysokości 10,2%, Google – 15,8%, identycznie jak Netflix, Microsoft odprowadził podatek w wysokości 16,8% zysku, Apple natomiast – 17,1%. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przy uwzględnieniu innych wartości, takich jak zysk zagraniczny tych firm, otrzymuje się tu zupełnie inne, dużo niższe cyfry.

– Nasza analiza długoterminowej efektywnej polityki podatkowej w „Silicon Six" w obecnej dekadzie prowadzi do wniosku, że zapłacony podatek dochodowy od osób prawnych był znacznie niższy, niż się powszechnie uważa – podsumował Paul Monaghan, dyrektor naczelny Fair Tax Mark.

W wielu krajach rozważany jest pomysł (a w niektórych już wprowadzany w życie) przeciwdziałania przenoszeniu zysków przez międzynarodowe korporacje technologiczne poprzez wprowadzenie podatku cyfrowego od sprzedaży.

 

fot. 123RF


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto