A A A

Giganci technologiczni współpracują z agencjami rządowymi

13 lipca 2020, 09:30
Nowe dokumenty pokazują, że Google, Microsoft i Amazon mają tysiące umów, m.in. z agencjami wojskowymi i organami ścigania, o których wcześniej nie informowali.
Giganci technologiczni współpracują z agencjami rządowymi

Związki między Doliną Krzemową a Pentagonem

Relacje gigantów technologicznych z rządem amerykańskim są głębsze, niż wcześniej przypuszczano. Tak wynika z danych opublikowanych przez organizację Tech Enquiry. Dotarła ona do umów podwykonawczych, o których nigdy nie informowano. Według Tech Enquiry wielkie koncerny, w tym Google, Amazon i Microsoft, zawarły ponad 5 tys. umów z agencjami rządowymi.

Umowy o podwykonawstwo podpisywane są wtedy, gdy jeden wykonawca nie może wykonać wszystkich obowiązków wynikających z umowy federalnej i zatrudnia osobę trzecią w celu realizacji określonych zadań. Google, Amazon i Microsoft w ramach podwykonawstwa oferowały takie usługi jak zarządzanie chmurami obliczeniowymi i przetwarzanie danych.

 

Pracownicy protestują

Pracownicy firm technologicznych w ostatnich latach wywierali presję na swoich pracodawcach, by ci rezygnowali z umów z organami ścigania i wojskiem. Na przykład osoby zatrudnione w Google'u zbuntowały się w 2018 r., gdy ogólnoświatowy blog technologiczny Gizmodo ujawnił, że gigant z Mountain View opracowuje sztuczną inteligencję dla dronów na podstawie umowy podwykonawczej z Pentagonem. W ramach protestu niektórzy pracownicy zrezygnowali z pracy, co spowodowało, że Google zdecydował się nie przedłużać umowy z rządem.

Z kolei pracownicy Amazonu i Microsoftu złożyli petycje do swoich pracodawców, by odstąpili oni od umów ze służbami  imigracyjnymi i celnymi oraz wojskiem, jednak żaden z nich nie odpowiedział na ich prośbę.

Firmy nie skomentowały jeszcze tych doniesień.

fot. 12019 – Pixabay

 


Dominika Gorgosz
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto