A A A

Google Play przestaje wspierać format APK

2 lipca 2021, 07:00
Google wymaga, by nowe aplikacje powstawały w Android App Bundles.
Google Play przestaje wspierać format APK

„Korzystniejszy" format?

Dotychczas aplikacje w Google Play publikowane były z użyciem formatu APK. Od sierpnia Google będzie jednak wymagać, by deweloperzy posługiwali się formatem Android App Bundles (nie dotyczy to oczywiście aplikacji, które pojawiły się w Google Play przed sierpniem). Na oficjalnej stronie poświęconej AAB Google podkreśla zalety wprowadzanego formatu: rozmiar aplikacji kompresowanych w AAB ma być mniejszy, a ich pobieranie szybsze; projektowanie programów stanie się łatwiejsze dzięki korzystaniu przez AAB z systemu modułów. Google podkreśla również, że wiele istotnych aplikacji już teraz korzysta z AAB: mowa chociażby o Netfliksie, Duolingo czy Twitterze.

W teorii wprowadzenie AAB jako powszechnego standardu nie ma wad. Nadchodzący format aplikacji ma jednak pewien haczyk – jest obsługiwany jedynie przez Google Play, co może utrudnić rozpowszechnianie wyprodukowanych w nim aplikacji.

 

Cios dla Microsoftu

Oświadczenie Google'a zbiegło się z czasem z informacją Microsoftu o tym, że użytkownicy Windowsa 11 będą mogli instalować aplikacje dostosowane do Androida w nadchodzącym systemie. Zmiana obligatoryjnego formatu aplikacji znacznie utrudni lub całkowicie uniemożliwi Windowsowi obsługiwanie tych programów.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto