A A A

Google będzie współpracować z Pentagonem?

4 listopada 2021, 13:00
Gigant stara się o kontrakt na dostarczanie armii własnych technologii.
Google będzie współpracować z Pentagonem?

Joint Warfighting Cloud Capability

Technologie chmurowe Google'a mogą trafić do amerykańskiej armii. Firma stara się o kontrakt zwany Joint Warfighting Cloud Capability.

Trzy lata temu podobne starania spotkały się z olbrzymim sprzeciwem pracowników koncernu. Wtedy chodziło o program Project Maven, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do interpretacji obrazów wideo, czyli w tym wypadku – skuteczniejszego namierzania celów wojskowych.

List protestacyjny przeciw zaangażowaniu technologii Google'a w działania wojska podpisały wówczas tysiące zatrudnionych w firmie osób. Koncern pod wpływem nacisku zrezygnował z odnawiania kontraktu i stworzył wytyczne dotyczące etycznego korzystania ze sztucznej inteligencji, tj. takiego, które nie przyczynia się do rozwoju broni i inwigilacji.

Coś się jednak musiało zmienić – Google, który za kluczową linię swojej obecnej i przyszłej działalności uznaje technologie chmurowe, stara się o kontrakt dla Pentagonu. Przewiduje on unowocześnienie chmury obliczeniowej Pentagonu i wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu uzyskania przewagi na polu bitwy. Google od września pracuje nad ofertą dla wojska w ramach wewnętrznego projektu „Code Yellow".

fot. David Mark – Pixabay


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Rewolucyjna przyczepa Airstream
26 stycznia 2022
Thor Industries – producent pojazdów rekreacyjnych zaprezentował przyczepę Airstream eStream wspomaganą holowaniem elektrycznym.


Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto