A A A

Google i Facebook złamały ciszę wyborczą

10 września 2019, 11:10
Roskomnadzor oskarża sieciowych potentatów o ingerowanie w przebieg wyborów lokalnych.
Google i Facebook złamały ciszę wyborczą

W niedzielę 8 września w Rosji odbyły się wybory do Moskiewskiej Dumy Miejskiej, a także wybory w regionach (m.in. uzupełniające do Dumy Państwowej, wybory gubernatorów i lokalnych parlamentów). Federalna Służba ds. Nadzoru w Sferze Łączności, Technologii Informacyjnych i Mediów (Roskomnadzor) zarzuca Google'owi i Facebookowi złamanie ciszy wyborczej. Zgodnie z wydanym komunikatem obie firmy emitowały reklamy polityczne 8 września, czyli „w czasie zabronionym przez rosyjskie prawo wyborcze".

Niedozwolone treści pojawiły się w rozmaitych profilach sieci Facebook, w wyszukiwarce Google i w serwisie YouTube. Na przykład osobom sprawdzającym adresy lokali wyborczych prezentowane były zachęty do „inteligentnego głosowania", a taką nazwę ma strategia promowana przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Wskazał on kandydatów, na których należy oddać głos – mieli oni bowiem największe szanse pokonać startujących w wyborach reprezentantów rządzącej, związanej z Kremlem „Jednej Rosji".

O Roskomnadzorze po raz pierwszy zrobiło się głośno, gdy agencja ta zaczęła nadzorować plany wyłączenia części sieci komórkowej, które miały na celu celu powstrzymanie protestów przeciwko Władimirowi Putinowi.

fot. Wikidata


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościEdge rośnie w siłę
7 kwietnia 2020
Najnowsza wersja przeglądarki Microsoftu jest popularniejsza niż Firefox.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto