A A A

Google kolejny raz na celowniku Komisji Europejskiej

2 grudnia 2019, 15:30
Tym razem wątpliwości urzędników wzbudziło gromadzenie przez Google'a danych dotyczących lokalizacji logowania – i wykorzystywanie ich do personalizacji reklam.
Google kolejny raz na celowniku Komisji Europejskiej

Google znów znalazło się na celowniku Komisji Europejskiej (KE) w związku z podejrzeniem naruszenia prawa antymonopolowego. Alphabet – holding zarządzający marką Google – jest tym razem prześwietlany pod kątem zbierania i wykorzystywania danych do personalizacji reklam. Komisji unijnej nie podoba się między innymi wykorzystywanie w tym celu danych o miejscu logowania oraz zbieranie informacji z przeglądarek.

To kolejna batalia pomiędzy koncernem i Margrethe Vestager, unijną komisarz ds. konkurencji. Za jej kadencji KE nałożyła na firmę łącznie 8 miliardów dolarów kar od 2017 r. (więcej zapłacił tylko Facebook – 13 miliardów). Ostatni raz Google został skazany na grzywnę w marcu, kiedy to zasądzono mu 1,5 miliarda euro za zakazywanie współpracy z konkurencją klientom programu Ad Sense, służącego do zarządzania reklamami w internecie.

Google broni się argumentem, że gromadzi wspomniane dane wyłącznie w celu ulepszania produktu końcowego. Patrząc jednak na ostatnie relacje między koncernem a KE, wydaje się, że kolejna gigantyczna kara dla firmy z Mountain View to tylko kwestia czasu.

fot. Google


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto