A A A

Google obsługuje blisko połowę reklam na stronach z fake newsami

22 czerwca 2021, 12:00
Witryny o niskiej wiarygodności mają często korzystać z reklam Google’a.
Google obsługuje blisko połowę reklam na stronach z fake newsami

Przygnębiające statystyki

Fake newsy to problem tym większy, że ich publikacja często bardzo się opłaca i generuje wiele wyświetleń materiałów dostarczonych przez reklamodawców. Ten nie do końca etyczny sposób promocji pozwala zatem zarabiać ogromne pieniądze. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Michigan pokazały, że aż 48% reklam pojawiających się na stronach publikujących fake newsy jest obsługiwana przez Google’a.

 

Metoda badawcza

Rzeczywiste dane mogą być nieco inne, ponieważ badanie polegało na analizie reprezentatywnej próbki 1700 serwisów; 545 z nich zidentyfikowano jako strony publikujące typowe fake newsy (m.in. pseudonaukowe teorie) lub serwisy o niskiej wiarygodności. Badanie częściowo zautomatyzowano. W celu sprawdzenia, które serwery obsługują reklamy na poszczególnych witrynach, wykorzystano emulatory naśladujące zachowania typowego internauty odwiedzającego kolejne strony.

 

Cynizm czy bezradność?

Skala zjawiska jest szokująca tym bardziej, że w 2020 roku Google zapowiedział usunięcie swoich banerów z 1,3 miliarda witryn, które naruszyły ustalone przez koncern standardy. Firma zapewniała o surowych restrykcjach, mających przeciwdziałać promowaniu nieprawdziwych treści. Jak widać, rzeczywistość jest nieco inna. Trudno jednak rozstrzygnąć, czy mamy tu do czynienia z cynizmem wielkiej firmy, czy po prostu zjawisko fake newsów rozprzestrzenia się tak bardzo, że coraz trudniej nad nim zapanować. Oba scenariusze są równie niepokojące.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto