A A A

Google odkrył powrót dawnej luki w Androidzie

7 października 2019, 15:50
Nowa aktualizacja Androida przyczyniła się do ponownego wystąpienia załatanej dwa lata temu podatności. Google wdrożył już rozwiązanie problemu.
Google odkrył powrót dawnej luki w Androidzie

Premiera nowego Androida już za nami, jednak nie obyło się bez pewnych problemów. Google poinformował w sobotę (5.10) o odnalezieniu w systemie poważnej luki. Podatność została wykryta przez badaczy z grupy Project Zero i sklasyfikowana jako 0-day, czyli błąd znany hackerom i wykorzystywany do przeprowadzania ataków.

Dotyczy on wybranych modeli smartfonów. W tej chwili za zagrożone uznaje się urządzenia takie jak: Pixel 1/XL/2/2XL, Huawei P20, Xiaomi Redmi 5A/Note 5/Mi A1, Oppo A3, Motorola Moto Z3, telefony LG z systemem Oreo oraz Samsung Galaxy S7/S8/S9.

Chociaż atak wymaga zgody użytkownika na instalację dodatkowego oprogramowania w telefonie, to Google prosi, by nie lekceważyć zagrożenia. Wie o nim już wiele grup przestępczych. Głównie dlatego, że nie jest to odkrycie nowe. Problem ten wystąpił już w jednej wersji Androida wydanej w 2017 roku, ale został zlikwidowany. Luka pojawiła się jednak ponownie w kolejnej aktualizacji.

Firma uspokaja, że nowa łatka jest już gotowa, a partnerzy Google'a zostali poinformowani o konieczności jej zaimplementowania. Nie jest do końca jasne, jak dokładnie działa wykryty błąd, wiadomo natomiast, że umożliwia on przestępcom dostanie się do roota (tzw. konta administratora) urządzenia.

fot. Google


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
14 października 2019, 13:24
Witam! Całe szczęście, że to dotyczy wyłącznie wybranych  smartfonów i, że "Nokii 3.1 Plus" nie ma na liście, jako podatnej na zagrożenie ;) .
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto