A A A

Google pokazał swój komputer kwantowy

24 października 2019, 16:35
Google ujawnił wreszcie informacje o superkomputerze, który miesiąc temu narobił sporo zamieszania.
Google pokazał swój komputer kwantowy

Pod koniec września br. pojawiła się informacja o tym, że Google pracuje nad nowym, bardzo wydajnym komputerem kwantowym, który pozwoli firmie osiągnąć supremację kwantową. Chodziło o zaprojektowanie maszyny, która mogłaby w rozsądnym czasie poradzić sobie z problemem niemożliwym do rozwikłania za pomocą klasycznych komputerów.

Informacja o tym wyciekła przypadkowo z serwerów NASA, ale obie firmy postanowiły wtedy milczeć. Google długo nie chciał potwierdzić kwantowej supremacji, w głównej mierze ze względu na warunki prowadzonego eksperymentu. Przyszedł jednak moment, w którym gigant  zdecydował się potwierdzić, że stworzył 53-kubitowy komputer kwantowy Sycamore.

Urządzenie zostało wczoraj (23 października br.) opisane na blogu firmowym; naukowcy Google'a opublikowali też osobny artykuł w czasopiśmie „Nature". Tymczasem jeszcze przed wczorajszą „premierą" firmę dotknęła krytyka świata nauki i konkurencji. Podawano w wątpliwość m.in. informację o tym, że – jak podali twórcy Sycamore – maszyna radzi sobie w ciągu 200 sekund z problemem, którego rozwiązanie zajęłoby najpotężniejszemu obecnie superkomputerowi Summitowi  10 tysięcy lat. O szczegółach tego eksperymentu pisaliśmy kilka tygodni temu. IBM przeprowadził jednak symulację, która pokazała, że w rzeczywistości Summit poradziłby sobie z problemem w 2,5 dnia. Przeskok technologiczny i tak jest wyraźny, ale nie aż tak, jak chcieliby autorzy Sycamore'a.

Google zdaje sobie sprawę, że nowy komputer ma braki i nie jest przystosowany do komercyjnego zastosowania, ale mimo to zamierza rozwijać swoją technologię. W przyszłości planowane są też symulacje rozwiązań problemów z zakresu chemii kwantowej czy uczenia maszynowego.

fot. Forest Stearns, Erik Lucero/Googleblog


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto