A A A

Google pozwany za wprowadzanie w błąd użytkowników Androida

30 października 2019, 12:30
Powodem wszczęcia postępowania przeciwko australijskiemu oddziałowi Google’a jest gromadzenie danych o lokalizacji.
Google pozwany za wprowadzanie w błąd użytkowników Androida

Wczoraj (29 października) australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (Australian Competition and Consumer Commission, ACCC) wszczęła przed Sądem Federalnym postępowanie przeciwko Google Australia Pty Ltd. Sprawa dotyczy nieodpowiedniego informowania konsumentów na temat danych osobowych gromadzonych i wykorzystywanych przez Google'a. Konkretnie gigant miał nie przekazywać użytkownikom urządzeń z Androidem – w czytelny sposób – informacji o tym, że aby dane dotyczące ich lokalizacji nie były pobierane, konieczne jest wyłączenie dwóch ustawień: „Historii lokalizacji" i „Aktywności w internecie i aplikacjach".

Firma miała w ten sposób wprowadzać w błąd klientów w okresie od stycznia 2017 r. do końca 2018 r. Zdaniem Komisji byli oni przekonani, że wystarczy wyłączenie ustawienia „Historii lokalizacji ", aby Google przestał gromadzić dotyczące ich informacje.

Ponadto ACCC zarzuca Google'owi, że od około połowy 2018 r. do końca 2018 r. firma mylnie sugerowała konsumentom, że wyłączenie opcji gromadzenia danych na temat lokalizacji użytkownika uniemożliwi mu korzystanie z niektórych usług, na przykład Google Search i Google Maps.

W związku z zarzutami Komisja domaga się nie tylko nałożenia kary, ale też wymuszenia na firmie publikacji informacji korygujących i wprowadzenia programu zgodności z przepisami chroniącymi prywatność konsumentów.

fot. 123RF


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto