A A A

Google pracuje nad przełomowym komputerem kwantowym

23 września 2019, 13:40
Tajny dokument z informacją o planach giganta wyciekł z NASA. To właśnie amerykańska agencja kosmiczna jest zleceniodawcą projektu kwantowej maszyny.
Google pracuje nad przełomowym komputerem kwantowym

Wielkie firmy rozpoczynają rywalizację na rynku komputerów kwantowych. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o maszynie IBM-a o mocy 53 kubitów (kubity w odróżnieniu od bitów mogą przechowywać też kombinacje zer i jedynek), tymczasem w weekend pojawiły się informacje o komputerze Google'a. Gigant odpowiedział na propozycję IMB-a maszyną o takiej samej mocy obliczeniowej.

Istnienie takiej maszyny potwierdza na razie tylko kopia dokumentu opracowanego przez Google'a na życzenie agencji kosmicznej NASA, która wydaje się zleceniodawcą. Do opracowania, które ujrzało światło dzienne z powodu nieostrożności pracownika NASA, dotarł portal Fortune. Jednak zarówno Google, jak i agencja kosmiczna odmawiają komentarza w tej sprawie.

Według tego anonimowego źródła kolejne miesiące będą czasem weryfikacji faktycznej mocy maszyny. Google zaprezentował już w swoim czasie procesor o mocy 72 kubitów. Tym razem firma zamierza jednak postawić przede wszystkim na przełomową architekturę, mającą zwiększyć wydajność. W dokumencie znalazły się informacje o eksperymencie polegającym na obliczaniu mocy na wyjściu obwodów.

Komputer kwantowy sygnowany przez Google'a może wykonać je w 200 sekund, podczas gdy istniejące już superkomputery potrzebowałyby na to 10 tysięcy lat.

Zdaniem przedstawicieli wielu firm nie należy jednak przeceniać technologii kwantowej. W branży dominują głosy, że choć ma ona ciekawą przyszłość, obecnie lepiej nie mieć wobec niej przesadnych oczekiwań. Choć wspomniana moc obliczeniowa jest nieosiągalna dla klasycznych pecetów, maszyny te długo jeszcze będą wygrywać pod względem komfortu pracy.

fot. Steve Jurveston/Flickr

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto