A A A

Google przygotowuje się do sfotografowania Polski

10 maja 2011, 14:34
Google przygotowuje się do sfotografowania Polski

Specjalne samochody Google wyposażone w aparaty fotograficzne rozpoczną przygotowywanie zdjęć z Polski na potrzeby Street View.

Google sfotografuje wybrane przez Polaków w plebiscycie atrakcje turystyczne, aby w przyszłości internauci z całego świata mogli obejrzeć najpiękniejsze miejsca Polski na zdjęciach Steeet View na Mapach Google.

Street View jest funkcją Map Google, która pozwala użytkownikom wirtualnie podróżować po świecie, oglądając miejsca na zdjęciach panoramicznych z perspektywy przechodnia. W ramach Street View można oglądać zdjęcia wykonane na wszystkich 7 kontynentach, w 27 krajach, w tym setki atrakcji turystycznych.

W Polsce w pierwszej kolejności planowana jest realizacja zdjęć z wyjątkowych miejsc. Do wyboru lokalizacji z naszego kraju, które pokazane zostaną na mapach, Google zaprasza wszystkich Polaków. W startującym dzisiaj plebiscycie “Patrzcie, Polska! Wybieramy naszą wizytówkę na Street View” będą oni mogli proponować, a następnie głosować na atrakcje turystyczne i interesujące miejsca, które mają być fotografowane. Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Propozycje można zgłaszać do 31 maja poprzez formularz online na stronie www.google.pl/streetview/polska, w czterech kategoriach: Miejsca kultury i historii (np. starówka, zabytek), Cuda natury (np. plaża, park narodowy), Miejskie uroki (np. ulice, place), Ukryte skarby (miejsca, które nie pojawiły się jeszcze na pocztówkach, a powinny). Finałowe miejsca zostaną poddane głosowaniu internautów. Zwycięska lokalizacja pokazana zostanie jako polska premiera na Street View, a pozostałe miejsca, które znajdą się w finale, stworzą galerię polskich skarbów.

Przygotowując się do realizacji tych zdjęć, Google jest w kontakcie z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, aby udzielić wszelkich informacji i upewnić się, że będą one realizowane w zgodzie z lokalnymi przepisami.

W związku z realizacją projektu, w najbliższych miesiącach na polskich ulicach mają pojawić się widocznie oznakowane samochody Google, wyposażone w zamontowane na dachu aparaty fotograficzne. W pierwszej kolejności planowane jest fotografowanie w regionie Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia. Samochody mogą pojawić się również na trasach między tymi miastami. Dokładne plany jazdy w obrębie tych regionów mogą być zmienne, zależne są bowiem od wielu czynników, między innymi od pogody (niezbędna jest słoneczna pogoda bez opadów) i dyspozycji samochodów. Informacje o bieżących regionach przejazdu samochodów aktualizowane będą automatycznie na stronie internetowej www.google.pl/streetview. W miejscach realizacji zdjęć specjalnych, w przypadku których fotografowanie ustalane jest indywidualnie z właścicielami lub organizacjami zarządzającymi, wykorzystywane będą także trójkołowe rowery wyposażone w aparaty.

Po kilku miesiącach zbierania materiału zdjęciowego, a następnie odpowiednich zaawansowanych obróbkach technologicznych, takich jak zamazywanie twarzy przechodniów i numerów rejestracyjnych pojazdów, przetwarzanie i dokładne łączenie obrazów w panoramy 360 stopni, fotografie Polski zostaną udostępnione użytkownikom Map Google na całym świecie. Dzięki temu będą oni mogli łatwiej zaplanować podróż do naszego kraju.


Krzysztof Gudowski / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Zmarł twórca „kopiuj-wklej"
20 lutego 2020
Larry Tesler, programista, który cały skomputeryzowany świat uratował przed koniecznością żmudnego przepisywania tekstów, odszedł w wieku...


HTC i kosmiczne gogle VR
20 lutego 2020
Koncern proponuje kilka modeli Vive Cosmos oraz abonament z grami i aplikacjami VR.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto