A A A

Google rozbił sieć cyberprzestępczą

8 grudnia 2021, 17:00
Blokada objęła milion urządzeń z zainstalowanym Windowsem.
Google rozbił sieć cyberprzestępczą

Botnet Glupteba

Koncern Google podjął decyzję o zablokowaniu około miliona urządzeń elektronicznych na całym świecie, które były wykorzystywane do popełniania przestępstw internetowych. O działalność tę firma oskarża hakerów z Rosji. Uruchomili oni botnet o nazwie Glupteba, który służył m.in. do nielegalnego kopania bitcoinów.

Specjaliści z firmy Google twierdzą, że przestępcy prawdopodobnie będą próbowali odzyskać kontrolę nad botnetem za pomocą zapasowego mechanizmu poleceń i kontroli.

Hakerzy wykorzystywali produkty i usługi Google'a do prowadzenia nielegalnej działalności. W tym celu wykradali dane uwierzytelniające nieświadomych niczego użytkowników komputerów. Robili to, podszywając się pod darmowe oprogramowanie lub filmy, które pobierali właściciele komputerów.

Do zbudowania botnetu Glupteba przestępcy wykorzystali także chmurowe usługi Google'a, za których pośrednictwem rozpowszechniali złośliwe oprogramowanie. Koncern usunął około 63 mln dokumentów i zlikwidował ponad 1100 kont Google'a używanych do tego celu.

Więcej na temat akcji można przeczytać tutaj.

fot. Mitchell Luo – Unsplash


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto