A A A

Google też chce mieć autorski procesor

7 grudnia 2020, 14:20
Pogłoski sugerują, że firma zamierza podążyć tropem Apple'a.
Google też chce mieć autorski procesor

Aby zyskać niezależność

Jednym z najważniejszych wydarzeń sprzętowych 2020 roku jest wypuszczenie przez Apple'a autorskiego procesora o architekturze ARM, który napędza kilka modeli tegorocznych maków. Wygląda na to, że gigant z Cupertino nie jest jedyną firmą, która zamierza bazować na własnych podzespołach. W sieci pojawiły się plotki, że kolejnym producentem, który chce uniezależnić się od producentów takich jak Intel, AMD czy Qualcomm jest Google.

 

Moda na ARM

Nazwa kodowa niezaprezentowanego jeszcze chipu to Whitechapel. Jednostka ma być projektowana pod kątem nowych chromebooków oraz smartfonów Pixel. Nie wiadomo jeszcze, czy Google udostępni go również innym producentom telefonów z Androidem.

Układ ma mieć osiem rdzeni, bazować na 5-nm procesie technologicznym i, podobnie jak M1, reprezentować architekturę ARM. Możliwe, że produkcja układów zostanie zlecona Samsungowi, choć do finalizacji projektu jeszcze długa droga. Raczej wątpliwe, by firmie udało się zdążyć już na premierę przyszłorocznego Pixela 6.

fot. Google


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Studencki Festiwal Informatyczny
13 kwietnia 2021
Kolejna, szesnasta edycja konferencji poświęconej informatyce i nowoczesnym technologiom rozpocznie się 15 kwietnia.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto