A A A

Google ukarane grzywną w Szwecji

12 marca 2020, 10:45
Kolejna grzywna została nałożona na Google'a. Choć nie jest wysoka, firma zamierza się odwołać od decyzji.
Google ukarane grzywną w Szwecji

Koncern Google znów został ukarany z powodu naruszenia prawa unijnego. Tym razem jednak nie przez organy Unii Europejskiej, ale przez szwedzki urząd ochrony danych osobowych. Jego zdaniem koncern naruszył ustawę RODO.

Urzędnicy uważają, że ustawa, która daje prawo do wymuszenia na firmach usunięcia danych osobowych, powinna dotyczyć również niechcianych wyników wyszukiwania. Wątpliwości organu wynikają z tego, że Google daje właścicielom stron czas na przeniesienie niepożądanych informacji na inną podstronę. Ponadto firma od 2017 r. nie usunęła wskazanych jej przez urząd list wyników wyszukiwania, które zgodnie z nowymi przepisami powinny zostać wymazane.

W związku z tym na Google'a została nałożona kara w wysokości ok. 8 mln dolarów. Grzywna nie jest szczególnie dotkliwa, ale gigant i tak zamierza się od niej odwołać. Bardziej problematyczne może się okazać dla niego drugie żądanie Szwecji. Oprócz grzywny urząd chce, by Google nie informował już więcej właścicieli witryn o usunięciu adresu URL i nie ujawniał z wyprzedzeniem, na czyją prośbę zostało to zrobione. A to mogłoby mocno wpłynąć na dalszą politykę firmy.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto