A A A

Google współpracuje z firmą SpaceX

14 maja 2021, 09:10
Koncern z Mountain View dostarczy usługi chmurowe dla potrzeb systemu Starlink.
Google współpracuje z firmą SpaceX

Stacje naziemne w centrach Google'a

Firma Google wygrała przetarg na dostarczanie zasobów sieciowych i mocy obliczeniowej użytkownikom usługi satelitarnego dostępu do internetu Starlink.

 

Coraz więcej chmury

W centrach danych Google'a zostaną zainstalowane stacje naziemne firmy SpaceX odpowiedzialne za utrzymywanie połączeń z satelitami systemu Starlink. Koncern z Mountain View od lat rozbudowuje własną sieć światłowodową. Obejmująca niemal cały świat infrastruktura Google'a umożliwi świadczenie szybkich usług internetowych korporacyjnym klientom Starlinka.

Pierwsze stacje naziemne systemu mają pojawić się w centrach Google'a w drugiej połowie bieżącego roku. Początkowo firma SpaceX zamierza zbudować je na terenie Stanów Zjednoczonych; później chce rozmieszczać je także poza USA. Nie wiadomo, na jak długo została zawarta umowa - według niepotwierdzonych oficjalnie informacji podpisano ją na siedem lat.

Usługi chmurowe mają na razie stosunkowo niewielki udział w ogólnym bilansie finansowym Google'a – w pierwszym kwartale bieżącego roku przyniosły one tylko 7% całkowitych przychodów spółce Alphabet. Jednak były one większe o 46% niż rok wcześniej; dla porównania, wpływy z tytułu działalności reklamowej zwiększyły się o 32%.

fot. SpaceX-Imagery – Pixabay


Adam Wiśniewski
Tagi: google, SpaceX
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto