A A A

Google wystąpił o anulowanie 4,3 mld euro kary od UE

14 lipca 2021, 07:00
Spółka Alphabet uważa, że została niesłusznie ukarana przez Komisję Europejską.
Google wystąpił o anulowanie 4,3 mld euro kary od UE

W obronie własnej

Komisja Europejska w 2018 roku ukarała Google’a rekordową grzywną w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Powodem nałożenia tak gigantycznej kary było uznanie, że firma wykorzystywała system operacyjny Android do tworzenia monopolu (m.in. poprzez narzucanie producentom zestawu preinstalowanych aplikacji). Uznano, że nielegalne praktyki były stosowane już od 2011 roku.

 

Niekończące się kłopoty

W ostatnich latach firma została ukarana z tytułu tworzenia monopoli na łączną kwotę 8 miliardów dolarów. Grzywna nałożona w 2018 roku jest jednak największą w historii i dlatego też Google zawnioskował do sądu o jej uchylenie. Postępowanie w tej sprawie rozpocznie się 27 września od przesłuchań w unijnym sądzie pierwszej instancji z siedzibą w Luksemburgu. Organ nie potwierdził jeszcze oficjalnie tej daty, wiadomo jednak że rozprawy rozpisano na kolejne pięć dni. Proces będzie więc nieco dłuższy, niż zazwyczaj.

Google odmówił mediom komentarza w tej sprawie. Firma będzie mieć po swojej stronie grupy lobbingowe Application Developers Alliance oraz Computer & Communications Industry Association i HMD Global (produkującą obecnie telefony na licencji Nokii). Niewiele jednak wskazuje na to, by decyzja Komisji Europejskiej miała zostać zmieniona.

fot. Google


Krzysztof Kempski
Tagi: prawo, google
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto