A A A

Google zmienia nazewnictwo Androida

23 sierpnia 2019, 13:50
Nowy system operacyjny firmy został przemianowany z Q na Androida 10.
Google zmienia nazewnictwo Androida

Google zrewidował nieco plany dotyczące rozwoju Androida. Pierwsza zmiana widoczna jest już w nazewnictwie. Do tej pory nowe wersje systemu nawiązywały nazwą do słodyczy. Od teraz Google zdecydował się na liczby.

Stąd Android Q stanie się Androidem 10 i otrzyma odświeżone logo. Do grafiki dołączono też powiększoną głowę robocika. Koncern po raz pierwszy zdecydował się na publikację ogólnodostępnej bety tego samego dnia, co wersji dla programistów. Od 13 marca mogą zapoznać się z nią posiadacze smartfonów Pixel, OnePlus 6T, Sony Xperia Z3 oraz LG G8.

Główne zmiany, wprowadzone w dziesiątej edycji systemu podsumował serwis Android Central. Najważniejszą ma być nowa metoda nawigacji. Klasyczny przycisk wstecz u dołu ekranu zastąpiono znaną z iPhone'a belką. Pojawił się też sprzętowy tryb ciemny. To niejedyna zmiana w kolorystyce – pojawi się parę nowych wariantów kolorystycznych interfejsu.

Firma zdecydowała się też wykonać ukłon w stroną osób niesłyszących – automatycznie generowane napisy pojawią się w filmach, grach i podcastach. Live Caption ma działać nawet w trybie offline i będzie w stanie wyświetlać napisy dla wielu różnych aktywności.

Android 10 rozszerzy też możliwości konfiguracji uprawnień aplikacji, by ułatwić użytkownikom kontrolowanie, do czego mają dostęp poszczególne programy. Bardziej czytelne ma być też menu udostępniania plików. Ponieważ czeka nas w przyszłości więcej telefonów przypominających składanego na pół Samsunga Galaxy Fold, Android 10 wprowadzi zmiany mające lepiej przystosować system do obsługi takich urządzeń.

Ostateczna wersja kolejnego "robocika" pojawi się najprawdopodobniej w trzecim kwartale 2019 roku.

fot. Android


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (7)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
26 sierpnia 2019, 06:34
Bodzio Chomik: Nie wiem, co to ma do rzeczy, ale już spieszę z wyjaśnieniem. Jest to bowiem tzw. "siła przyzwyczajenia" :jezor: . Pierwszą golarkę miałem "PHILIPS" i byłem zadowolony, więc kupuję produkty już wypróbowane i marki, do której mam zaufanie.  Gdybym pierwszą golarkę miał "Panasonic", to pewnie teraz kupował bym golarki wyłącznie "Panasonic". Teraz (chyba) jedynie musieli by przestać produkować golarki "PHILIPS", żebym zmienił przyzwyczajenia. To tak, jak z telefonami komórkowymi/smartfonami. W większości miałem "Nokię".  Ale był czas, że nie było "Nokii" na rynku, gdyż Fińską markę przejął "HMD Global", więc musiałem kupić "Huawei Y5 II". Ale teraz znowu wracam do starych przyzwyczajeń i kolejny smartfon będzie znowu "Nokia" :P .
Bodzio Chomik
Bodzio Chomik
26 sierpnia 2019, 00:23
@Dawid, kompletnie nietrafione porównanie. MARKA jest kluczowa. Dlaczego kupujesz maszynkę do golenia marki Philips a nie Panasonic? Raczej chodziło ci o model a nie markę. Jak już tak lubisz motoryzację, to pomyśl sobie, że kolejne generacje Volkswagena Passata są oznaczone literą B i kolejnym numerem. Passat B5, Passat B6 itd. Gdy na rynku ukazuje się Passat B7 wiem czego się spodziewać. Natomiast gdyby np. zmieniła się koncepcja i np. nagle ukazałby się Volkswagen Passat Uno to użytkownicy nie wiedzieli by czego się spodziewać. Uno? Znaczy że jednoosobowy? Jednocylindrowy? Jakaś wersja mini? A jak Passat B7 to wiadomo.
avatar
~Anonim
25 sierpnia 2019, 05:33
ptrick: Jeśli takie porównanie Ci nie odpowiada, może być każde inne (z każdej innej dziedziny). Np. po to jest pralka, żeby prała, niezależnie, czy ma napisane "Bosch", "Electrolux" czy "Frania" :P .
ptrick
ptrick
24 sierpnia 2019, 14:50
Twoje porównanie jak zwykle nijak ma się do rzeczywistości. :E
avatar
~Anonim
24 sierpnia 2019, 13:44
To może inaczej. Co za różnica, jaką nazwę (markę) ma samochód? Czy "Ferrari", czy "Ford"? :oczy: Ważne, żeby jeździł. Tak samo tutaj. Co za różnica, czy to będzie "Android Milka", "Android Kinder", "Android Q" czy po prostu "Android 10"? :jezor: Nazwa nie jest (przynajmniej dla mnie) tak istotna, jak to, co dany system kryje "pod maską". Tzn., czy na nowej wersji "Androida" (obojętne, jaką będzie miał nazwę) istotnie wydłuży się czas pracy na jednym naładowaniu, czy będę miał dużą kontrolę nad telefonem, czy po przesiadce na nową wersję to telefon będzie jakoby "zgadywał" co chcę zrobić, itd.
ptrick
ptrick
24 sierpnia 2019, 09:37
Ja nie wiem o jakim braku kontroli mówisz. Przecież możesz to wyłączyć... A różnica w nazwie to istotna, bo jest to zmiana całego nazewnictwa, które było od lat. Od lat każda nazwa systemu była nazwą któregoś ze słodyczy zaczynającą się na kolejne litery alfabetu. Do tego zawsze były z tym związany easter eggi.
avatar
~Anonim
23 sierpnia 2019, 17:19
Witam! A co za różnica, czy to będzie "Android Milka", "Android Kinder", "Android Q" czy po prostu... "Android 10"? :oczy:  Nazwa tutaj jest najmniej istotna.  Liczy się funkcjonalność. Ciekaw jestem, jakie plusy i minusy będzie miała nowa wersja? Bo np. plusem "Androida 9" jest wg. mnie wydłużony czas na jednym naładowaniu. Minusem zaś to, że "Android 9" ma sam przewidywać działania użytkownika (np. po wpięciu słuchawek automatycznie odtworzy ulubioną muzykę).  Przynajmniej tak [url=https://komorkomania.pl/36205,android-9-pie-oficjalnie]tutaj[/url] piszą. I to już mi się mniej podoba. Dlatego mam nadzieję, że w "Android 10" użytkownik będzie miał więcej kontroli nad urządzeniem.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto