A A A

Google znowu pod lupą Kongresu

1 października 2019, 09:50
Operatorzy telekomunikacyjni i dostawcy internetu obawiają się zastosowania przez Google'a protokołu DNS-over-HTTPS.
Google znowu pod lupą Kongresu

Członkowie Komisji Wymiaru Sprawiedliwości działającej w Kongresie USA zażądali od koncernu Google wyjaśnień związanych z planami zastosowania protokołu DNS-over-HTTPS (DoH) w przeglądarce Chrome – informuje „The Wall Street Journal".

Obecnie zapytania w systemie DNS są przekazywane otwartym tekstem (w postaci niezaszyfrowanej) nawet wtedy, gdy użytkownik korzysta z protokołu HTTPS (port 443). Oznacza to, że treści zapytania DNS nie może poznać nikt z zewnątrz, ale zna je operator telekomunikacyjny, dostawca internetu oraz operator resolwera DNS. Wszyscy oni są w stanie stwierdzić, z jakich serwisów korzysta internauta.

Osobnym zagadnieniem wynikającym z faktu przesyłania otwartych zapytań DNS są sprawy związane z cenzurą w sieci. Operatorzy serwerów DNS bez trudu mogą odcinać użytkownika od wybranych treści. Oczywiście da się skorzystać z resolwerów uchodzących za bezpieczne i „nieszpiegujące", takich jak utrzymywane przez firmę Cloudflare (1.1.1.1). Nie rozwiąże to jednak problemów z ciekawskimi operatorami telekomunikacyjnymi albo dostawcami łączy, którzy wciąż są w stanie monitorować ruch.

Informacje o odwiedzanych stronach są z punktu widzenia usługodawców (ISP) bardzo cenne – pozwalają na przykład wskazać reklamodawcom internautów, którzy okażą się podatni na te, a nie inne kampanie. W Stanach Zjednoczonych domy mediowe płacą za taką wiedzę chętnie i dużo. „The Wall Street Journal" podejrzewa, że to właśnie dostawcy łączy są sprawcami obecnych problemów Google'a.

W przypadku użycia protokołu DNS-over-HTTPS zapytania DNS są przekazywane wybranym resolwerom w postaci zaszyfrowanej. Adresy odwiedzanych stron są ukrywane już na poziomie aplikacji (na przykład przeglądarki WWW) i przesyłane do serwerów DNS innych niż te wskazane przez usługodawcę bądź operatora. Innymi słowy, właściciele łączy zostają wówczas odcięci od cennych danych o ruchu.

Obecnie z protokołu DoH mogą skorzystać użytkownicy Firefoksa. Fundacja Mozilla jako domyślny zaufany serwer DNS wskazuje ten prowadzony przez firmę Cloudflare (1.1.1.1). Przedstawiciele Google'a zamierzali rozpocząć testy DoH w przeglądarce Chrome jeszcze w październiku (lub najpóźniej w listopadzie) i to ściągnęło im na głowę kłopoty – twierdzi WSJ.

Przedstawiciele Kongresu zapytali Google'a, czy firma zamierza wdrożyć DoH, a także czy będzie wykorzystywać dane przechodzące przez jej własne serwery do celów komercyjnych. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że naruszona zostałaby zasada wolnej konkurencji, koncern z Mountain View odciąłby bowiem od informacji o ruchu operatorów telekomunikacyjnych i dostawców łączy.

Google nie planuje scentralizowania usług DNS ani przekierowania zapytań domyślnie na własne serwery – oświadczył w odpowiedzi rzecznik koncernu.

Jak twierdzą przedstawiciele Google'a, protokół DoH jest testowany między innymi na skutek skandalu związanego z wyciekiem danych z firmy Cambridge Analytica i podobnych zdarzeń. Rząd Stanów Zjednoczonych wydaje się zainteresowany zapobieganiem takim nadużyciom w przyszłości.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto