A A A

Gospodarka Japonii wychodzi z covidowej zapaści

18 listopada 2021, 07:00
Japoński minister handlu przedstawił plan wzmocnienia przemysłu produkującego chipy i akumulatory.
Gospodarka Japonii wychodzi z covidowej zapaści

Cyfryzacja, chipy i akumulatory

Minister Koichi Hagiuda przedstawił plan na kilka dni przed ogłoszeniem przez premiera Fumio Kishidę pakietu stymulacyjnego o wartości kilkudziesięciu bilionów jenów. Ma on ożywić gospodarkę po epidemii.

Zapowiedzi następują po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu wspólnego przedsięwzięcia firm Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Sony. W jego ramach w Japonii powstanie warta 7 miliardów dolarów fabryka chipów.

Japoński sektor produkcji układów scalonych, światowy lider w branży w latach 80., w ciągu ostatnich trzech dekad stale traci na znaczeniu w miarę postępów regionalnych rywali - takich jak producenci tajwańscy.

„Główną przyczyną straconych trzech dekad był brak inwestycji cyfrowych" – powiedział Hagiuda na spotkaniu w ministerstwie.

„Wiele problemów, przed którymi stoi Japonia, można rozwiązać, wykorzystując technologię cyfrową. Kluczem do wzrostu po pandemii jest ożywienie inwestycji cyfrowych w całym kraju" – dodał minister.

Japoński rząd rozważa podjęcie działań w celu zachęcenia do budowania dużych zakładów produkujących akumulatory, które, według Ministerstwa Handlu, są kluczem do osiągnięcia ekologicznych i cyfrowych celów.

W ramach planu stymulacyjnego Japonia będzie promować powstawanie fabryk produkujących półprzewodniki, szczepionki i leki na COVID-19, a wybudowane przez TSMC zakłady mają dostarczać chipy japońskim wytwórcom urządzeń elektronicznych i samochodów.

fot. Unsplash


Sebastian Nanasik
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto