A A A

Groźna luka w zabezpieczeniach Windowsa 7, 8.1 i 10

9 maja 2017, 14:10
Analityk Google odkrył groźną lukę w zabezpieczeniach Windowsa 7, 8.1 i 10. Microsoft już zdążył ją załatać.
Groźna luka w zabezpieczeniach Windowsa 7, 8.1 i 10

Natalie Silvanovich i Tavis Ormandy z Google Project Zero wykryli wysoce niebezpieczną lukę w ostatnich edycjach systemu Windows. Polegała ona na możliwości zdalnego przejęcia kontroli nad dowolnym komputerem za pomocą specjalnie spreparowanej wiadomości w komunikatorze, albo poczcie e-mail. Co najważniejsze, ofiara nie musiała nawet otwierać załącznika, aby pozwolić cyberprzestępcom na zarządzanie komputerem.

Paradoksalnie, jeszcze bardziej narażeni na zawirusowanie byli użytkownicy, którzy mieli włączoną ochronę w czasie rzeczywistym w Windows Defenderze. Zeskanowanie pliku przez system było równoznaczne z aktywowaniem wirusa.

Z reguły, Microsoft naprawia błędy znalezione w programie Project Zero w ciągu 90 dni od ich ujawnienia. W tym wypadku, już trzy dni po wykryciu luki została ona naprawiona. Wszyscy użytkownicy mają automatycznie dostać aktualizację 1.1.13701.0., która łata lukę. Na szczęście, nie ma żadnych informacji o tym, aby hakerzy na większą skalę wykorzystali obecność błędu.

 


PC Format / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
10 maja 2017, 15:18
Witam! Jeśli luka jest załatana, to jaki sens ma ten news? :oczy: Bo pisanie o czymś co było (czas przeszły) zbyt mądre nie jest. Gdyby ta luka nadal stanowiła zagrożenie, wtedy news by był jak najbardziej zasadny, ale tak... Zresztą... Jak to mówią - "co było, a nie jest nie pisze się w rejestr".
kamel16
kamel16
9 maja 2017, 14:43
Bardzo Ciekawe. [quote] nad dowolnym komputerem za pomocą specjalnie spreparowanej wiadomości w komunikatorze, albo poczcie e-mail. Co najważniejsze, ofiara nie musiała nawet otwierać załącznika, aby pozwolić cyberprzestępcom na zarządzanie komputerem. [/quote] Na jakim komunikatorze? Czy na GG też? Są znane jakiekolwiek techniczne szczegóły dotyczące tego ataku? Jakim cudem jakikolwiek program może się wykonać na moim komputerze, skoro on jest gdzieś na mojej poczcie, najprawdopodobniej w spamie i na moim komputerze po prostu go fizycznie nie ma? [quote] Paradoksalnie, jeszcze bardziej narażeni na zawirusowanie byli użytkownicy, którzy mieli włączoną ochronę w czasie rzeczywistym w Windows Defenderze. Zeskanowanie pliku przez system było równoznaczne z aktywowaniem wirusa. [/quote] Jakiego pliku? Żadnego pliku przecież nie ma. W czym problem?
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto