A A A

Groźny SMS, który zrobi z telefonu zombie

16 września 2019, 10:30
Hakerzy mogą przejąć kontrolę nad telefonem, dzięki luce w zabezpieczeniach karty SIM.
Groźny SMS, który zrobi z telefonu zombie

Krótka wiadomość tekstowa, czyli SMS, po raz pierwszy został wysłany 27 lat temu. Cieszy się powodzeniem do dziś. Niestety, także wśród hakerów.

Raport z badań przeprowadzonych przez AdaptiveMobile Security wykazał, że za pomocą jednego SMS-a mogą się oni dostać do informacji na naszych smartfonach. Wszystko za sprawą ataku zwanego Simjackerem. Gdy wiadomość z odpowiednim kodem trafi na urządzenie mobilne, automatycznie "przeprogramowuje" działanie telefonu, wchodząc w rolę komputera sterującego działaniem karty SIM.

Zabezpieczenia smartfona zostają złamane, a dane z telefonu przejęte przez cyberprzestępców. Bez wiedzy właściciela telefonu, urządzenie staje się narzędziem w ich rękach. W związku z brakiem odpowiednich zabezpieczeń na karcie SIM, osoba posługująca się Simjackerem jest w stanie nie tylko dostać się do informacji znajdujących się w smartfonie, ale też kontynuować za jego pomocą nielegalną działalność. Może bowiem otwierać w ten sposób strony internetowe i przeprowadzać na nie ataki albo wysyłać kolejne zainfekowane SMS-y na inne urządzenia.

Do tej pory niewiele wiadomo na temat skutecznej obrony przed złośliwym oprogramowaniem ukrytym w SMS-ach. Jednak - przykładowo - T-Mobile i Sprint (operatorzy w Stanach Zjednoczonych) podtrzymują, że ich karty SIM nie są podatne na działanie Simjackera.

Serwis ArsTechnica zaznacza, że ataki związane z Simjackerem miały miejsce w 30 krajach i każdorazowo dotyczyły kilkuset osób. Do tej pory oficjalnie jednak mówi się tylko o jego stosowaniu przez służby wywiadowcze.

fot. AdaptiveMobile Security


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


TikTok na szczycie
15 października 2019
Chińska aplikacja społecznościowa jest najchętniej pobieranym oprogramowaniem.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto