A A A

Groźny SMS, który zrobi z telefonu zombie

16 września 2019, 10:30
Hakerzy mogą przejąć kontrolę nad telefonem, dzięki luce w zabezpieczeniach karty SIM.
Groźny SMS, który zrobi z telefonu zombie

Krótka wiadomość tekstowa, czyli SMS, po raz pierwszy został wysłany 27 lat temu. Cieszy się powodzeniem do dziś. Niestety, także wśród hakerów.

Raport z badań przeprowadzonych przez AdaptiveMobile Security wykazał, że za pomocą jednego SMS-a mogą się oni dostać do informacji na naszych smartfonach. Wszystko za sprawą ataku zwanego Simjackerem. Gdy wiadomość z odpowiednim kodem trafi na urządzenie mobilne, automatycznie "przeprogramowuje" działanie telefonu, wchodząc w rolę komputera sterującego działaniem karty SIM.

Zabezpieczenia smartfona zostają złamane, a dane z telefonu przejęte przez cyberprzestępców. Bez wiedzy właściciela telefonu, urządzenie staje się narzędziem w ich rękach. W związku z brakiem odpowiednich zabezpieczeń na karcie SIM, osoba posługująca się Simjackerem jest w stanie nie tylko dostać się do informacji znajdujących się w smartfonie, ale też kontynuować za jego pomocą nielegalną działalność. Może bowiem otwierać w ten sposób strony internetowe i przeprowadzać na nie ataki albo wysyłać kolejne zainfekowane SMS-y na inne urządzenia.

Do tej pory niewiele wiadomo na temat skutecznej obrony przed złośliwym oprogramowaniem ukrytym w SMS-ach. Jednak - przykładowo - T-Mobile i Sprint (operatorzy w Stanach Zjednoczonych) podtrzymują, że ich karty SIM nie są podatne na działanie Simjackera.

Serwis ArsTechnica zaznacza, że ataki związane z Simjackerem miały miejsce w 30 krajach i każdorazowo dotyczyły kilkuset osób. Do tej pory oficjalnie jednak mówi się tylko o jego stosowaniu przez służby wywiadowcze.

fot. AdaptiveMobile Security


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto