A A A

HDMI 2.0 oficjalnie ogłoszone na IFA

10 września 2013, 08:10
HDMI 2.0 oficjalnie ogłoszone na IFA

Podczas targów IFA oficjalnie przedstawiono nowy standard HDMI.

HDMI, czyli High Definition Multimedia Interface, to interfejs służący do przesyłania cyfrowego nieskompresowanego sygnału wideo oraz audio. To dzięki niemu możemy podłączyć do telewizorów (nie tylko) HD odtwarzacze Blu-ray, aparaty, konsole, kamery komputery, urządzenia mobilne i cieszyć się prawdziwą cyfrową jakością. Wraz z debiutem telewizorów o rozdzielczości Ultra HD - konieczna była aktualizacja tego standardu.

HDMI 2.0, oficjalnie ogłoszone na IFA, gwarantuje transfer danych o prędkości 18 Gbit/s (wcześniej około 10 Gbit/s). Dzięki czemu obraz Ultra HD/4K można przesyłać z prędkością prędkością 60 klatek na sekundę (wcześniej istniało ograniczenie do 25 lub 30 klatek). Dodatkowo, HDMI 2.0 to także obsługa32 kanałów dźwięku i lepsze odświeżanie obrazu.

Co najważniejsze - nie trzeba będzie wymieniać kabli. Grupa HDMI Licensing informuje, że kabel Category 2 HDMI w pełni nam wystarczy.

Jakie telewizory go obsłużą?

Sony dało znać, że telewizor LED BRAVIA X9 będzie obsługiwał nowy standard HDMI w wersji 2.0. Dzięki nowej, darmowej aktualizacji odbiorniki X9, dostępne w wersjach z ekranem 65" i 55", będą odbierać i wyświetlać przyszłościowe materiały 4K w formacie do 60p włącznie — przy użyciu jednego przewodu HDMI. W końcu 2013 roku pojawi się również możliwość fabrycznej aktualizacji łącza HDMI w oferowanych obecnie 84-calowych telewizorach BRAVIA 84X9005 w celu zapewnienia jego zgodności z HDMI 2.0.

Na targach telewizor z wejściem HDMI 2.0 zapowiedział także Panasonic - Smart VIERA TX-L56WT600.

Obraz 4K UHDTV Ultra-high-definition television to standard Full HD (1920 na 1080) pomnożony razy dwa, co daje nam wynik 3840 na 2160 pikseli. Po pierwsze, prototypy wykorzystujące 4K UHDTV tak naprawdę zaprezentowano jeszcze w 2003 roku. Kolejnym etapem rozwoju UHDTV będzie rozdzielczość 8K, czyli 32-megapikselowy obraz o rozdzielczości 7680 na 4320.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto