A A A

Hakerzy podają cenę

6 lipca 2021, 09:00
Członkowie grupy REvil domagają się wypłacenia 70 milionów dolarów w zamian za przywrócenie danych.
Hakerzy podają cenę

Żądają okupu w bitcoinach

W niedzielę, 4 lipca, tysiące firm na całym świecie padło ofiarą ataków hakerów zrzeszonych w gangu REvil. Cyberprzestępcy w swoim działającym od ponad roku blogu Happy Blog poinformowali, że za przywrócenie danych oczekują 70 milionów dolarów płatnych w bitcoinach.

Amerykańscy eksperci z firmy Recorded Future zajmującej się cyberbezpieczeństwem są zgodni, że wiadomość jest autentyczna i pochodzi od kierownictwa powiązanego z Rosją gangu.

Grupa wykorzystała lukę w zabezpieczeniach amerykańskiego dostawcy usług IT – firmy Kaseya – w celu umieszczenia wewnątrz jej oprogramowania złośliwego kodu. W rezultacie całe systemy komputerowe, w których używano oprogramowania Kasei, zostały zablokowane wskutek działania wprowadzonego przez hakerów modułu typu ransomware. REvil twierdzi, że zainfekowanych zostało ponad milion komputerów.

 

Cel: celebryci i giganci

Atak został przypisany grupie hakerów REvil na podstawie analizy kodu oprogramowania. Cyberprzestępcy przeprowadzili kilka tygodni temu podobną operację, której celem był JBS - największy na świecie koncern działający w branży mięsnej. W rezultacie firma musiała na kilka dni zamknąć zakłady w USA i innych krajach oraz zapłacić w kryptowalutach okup o równowartości 11 mln dolarów.

„Atak uderzył w firmy z sektora handlowego, szkoły, organy sektora publicznego, organizacje turystyczne i rekreacyjne, kasy kredytowe oraz firmy księgowe" – powiedział Ross McKerchar, dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji w Sophos Group Plc – brytyjskiej firmie specjalizującej się w oprogramowaniu antywirusowym.

REvil jest prawdopodobnie kontynuacją okrytego złą sławą gangu hakerskiego GandCrab. Było o nim głośno na skutek spektakularnych akcji, których ofiarami padały takie osobistości jak Donald Trump i Lady Gaga oraz koncerny Apple czy Acer.

fot. Pixabay


Sebastian Nanasik
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Roomba czeka na święta
2 grudnia 2021
Firma iRobot przygotowała aktualizację oprogramowania automatycznych odkurzaczy, opracowaną z myślą o nadchodzących świętach.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto