A A A

Hakerzy z Chin zaatakowali Airbusa

27 września 2019, 13:30
Chińscy hakerzy są podejrzewani o kradzież własności intelektualnej należącej do firmy Airbus. Najprawdopodobniej zleceniodawcy zależy na zdobyciu „ściągi”, która pozwoli dokończyć inny projekt.
Hakerzy z Chin zaatakowali Airbusa

Francuska agencja prasowa AFP poinformowała o czterech atakach hakerskich wymierzonych przeciwko Airbusowi. Dotyczyły konkretnie podwykonawców części, między innymi produkującej silniki odrzutowe firmy Rolls-Royce. Jak podaje agencja, atak miał być przeprowadzony za pośrednictwem sieci wykorzystywanej przez dostawców części Airbusa.

Wykradziono dokumentację dotyczącą procesu certyfikacji wielu części oraz opis budowy silników śmigłowych i odrzutowych, a także systemów sterowania. Przestępców nie interesowały dane klientów, lecz będąca w zasobach przedsiębiorstwa własność intelektualna.

Wygląda na to, że kradzież została dokonana na zamówienie wysoko postawionych osób. Zdaniem Francuzów stoją za tym Chiny. O przeprowadzenie ataków podejrzewane są dwa ugrupowania powiązane z chińskim wywiadem i wojskiem.

Firmy Państwa Środka pracowały ostatnio nad produkcją samolotu klasy średniej. Chińskie linie lotnicze w transporcie powietrznym korzystają z aeroplanów kupionych za granicą, ale zbudowanie własnego byłoby krokiem ku większej niezależności. Tyle że napotkano na problemy związane z napędem i awioniką. Wykradzione dane mogłyby więc ułatwić przygotowanie sprawnie funkcjonujących systemów.

fot. lenac, Wikipedia


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
27 września 2019, 13:52
Zastanawiam się, kiedy redakcja nauczy się odróżniać hakerów od crackerów? Ja wiem, że dla większości osób to jedno i to samo, ale nie, to nie jest jedno i to samo. Potem niektóre osoby nie chcą uwierzyć, że ich wymarzony antywirus to dzieło głównie hakerów.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto