A A A

Hakerzy zażądali 6,45 miliona dolarów okupu

4 grudnia 2018, 14:30
Malezyjski koncern medialny Media Prima Berhad padł ofiarą ataku szantażującego (ransomware). Przestępcy za odszyfrowanie danych żądają okupu w wysokości 1000 bitcoinów (równowartość ok 6,45 mln USD).
Hakerzy zażądali 6,45 miliona dolarów okupu

Według gazety The Edge Financial Daily w trakcie trwającego cztery dni ataku infrastruktura IT koncernu Media Prima została naruszona w celu zainfekowania złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. W wyniku ataku zaszyfrowane zostały cenne dane.

Według innego źródła naruszona została tylko usługa poczty email. Koncern przeniósł firmową pocztę do G Suite (odpowiednik gmaila dla firm) i nie zamierza płacić okupu.

Rzecznik prasowy Media Prima odmawia komentarza w tej sprawie.

Na razie nie wiadomo, jaki typ złośliwego oprogramowania został wykorzystany do przeprowadzenia ataku. Nieznany jest również sposób przeniknięcia do infrastruktury Media Prima, tzn. czy przestępcy uzyskali fizyczny dostęp do serwerów, czy też skorzystali z technik inżynierii społecznej. Warto przypomnieć, że w tego typu atakach najczęściej stosowana jest druga z wymienionych metod; dlatego tak ważna jest u pracowników świadomość podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.

„Jest to przykład typowego ataku hakerskiego w celu pozyskania okupu. Powyższy przykład pokazuje, że firmy powinny być przygotowane na coraz nowsze sposoby ataków hakerskich. Inwestycja w zabezpieczenia z pewnością może uchronić przedsiębiorstwa przed ogromnymi stratami" komentuje Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościKolekcjonerskie NFT dla kinomanów
29 listopada 2021
Dystrybutor filmów AMC Networks oraz firma Sony Pictures zaoferują niewymienialne tokeny uczestnikom programu lojalnościowego.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto