A A A

Heartbleed - bląd w zabezpieczeniach OpenSSL

10 kwietnia 2014, 10:40
Odkryty duży błąd w zabezpieczeniach OpenSSL i szyfrowania danych wysyłanych do stron internetowych. Luka została została nazwana Heartbleed.
Heartbleed - bląd w  zabezpieczeniach OpenSSL

Heartbleed, znany również jako CVE-2014-0160 to luka w bibliotece OpenSSL, która umożliwia kradzież informacji zabezpieczonych protokołem SSL/TLS. Heartbleed pozwala napastnikowi na przeprowadzenie ataku MITM, phishing i kradzież danych.

Luka została odkryta przez jednego z pracowników firmy Google oraz przez firmę ds. bezpieczeństwa o nazwie Codenomicon. Giganci internetu, którzy mogli zostać dotknięci przez ten błąd - wdrożyli już stosowne poprawki. Błąd nie jest wadą protokołu SSL/TLS. Jak twierdzą eksperci, problem tkwi po stronie biblioteki OpenSSL.

Istnienie Heartbleed nie oznacza, że przez ostatnie 24 miesiące cyberprzestępcy mogli skorzystać z tej luki - trudno powiedzieć, kto i ile osób mogło o niej wiedzieć. Serwis Mashable przygotował listę zagranicznych serwisów, które mogły mieć tę lukę, na liście znalazł się m.in. Facebook, konta Google (także Gmail), Tumblr, Yahoo oraz Dropbox.

 


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto