A A A

Huawei próbuje obejść blokadę

21 października 2019, 08:40
Chiński potentat prowadzi rozmowy w sprawie licencjonowania technologii 5G amerykańskim producentom sprzętu.
Huawei próbuje obejść blokadę

Vinceny Pang, wiceprezes koncernu Huawei, powiedział podczas wizyty w Waszyngtonie, że niektóre amerykańskie przedsiębiorstwa wyraziły zainteresowanie zarówno jednorazowym zakupem technologii 5G, jak i długoterminową współpracą. Pang zaznaczył równocześnie, że rozmowy prowadzone z potencjalnymi amerykańskimi partnerami są na bardzo wczesnym etapie.

O ewentualnym licencjonowaniu sprzętu i oprogramowania mówił we wrześniu założyciel Huawei, Ren Zhengei. Nie było wówczas jasne czy w USA znajdą się firmy zainteresowane współpracą.

Obecnie żaden producent sprzętu telekomunikacyjnego ze Stanów Zjednoczonych nie dostarcza urządzeń pozwalających zbudować infrastrukturę sieci piątej generacji. Amerykanie muszą polegać na europejskich kontrahentach – Ericssonie i Nokii. Oznacza to jednak zazwyczaj większe koszty niż w przypadku zakupów u chińskiego potentata.

Możliwość prowadzenia interesów z Huawei została zablokowana w maju br., gdy władze Stanów Zjednoczonych umieściły chiński koncern na czarnej liście przedsiębiorstw, którym bez specjalnej licencji nie wolno sprzedawać amerykańskich urządzeń ani technologii. Tłumaczono to względami bezpieczeństwa narodowego oraz oskarżano Huawei o szpiegostwo przemysłowe, a także o łamanie zakazu handlu z Iranem.

Rząd USA obawia się także, że systemy Huawei mogą być wykorzystane do szpiegowania klientów i stara się wyeliminować chiński koncern z amerykańskiego łańcucha dostaw urządzeń telekomunikacyjnych. W przypadku licencjonowania technologii 5G transfer wiedzy nie oznaczałby jednak sprzedaży sprzętu, lecz wgląd w opatentowane technologie i kody źródłowe oprogramowania.

Przedstawiciele Departamentu Stanu USA wyrażają mimo wszystko sceptycyzm wobec oferty składanej przez szefów Huawei. Twierdzą oni, że obecnie zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie są zbyt skomplikowane, aby dało się wykryć luki albo backdoory, które pozwolą zaatakować infrastrukturę telekomunikacyjną w dowolnym momencie.

fot. Huawei


Adam Wiśniewski
Tagi: Huawei, 5G
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto