A A A

Huawei produkuje smartfony bez amerykańskich chipów

2 grudnia 2019, 08:00
W telefonach chińskiego potentata nie są już wykorzystywane części pochodzące ze Stanów Zjednoczonych.
Huawei produkuje smartfony bez amerykańskich chipów

Amerykańscy wytwórcy układów scalonych podejmuję decyzję o wznowieniu współpracy z chińskim koncernem Huawei, ale może być na to już za późno – donosi „The Wall Street Journal".

Dziennik informuje, że Fomalhaut Techno Solutions, japońskie laboratorium technologiczne, zbadało budowę flagowego modelu Huawei – jest nim smartfon Mate 30, zaprezentowany we wrześniu br. Okazało się, że urządzenie nie zawiera ani kompletnych amerykańskich układów, ani modułów, które są wykorzystywane przez producentów chipów po wykupieniu licencji.

Koncern Huawei polegał dotychczas na dostawcach takich jak Qorvo – działający w Karolinie Północnej producent układów scalonych służących do komunikowania się telefonów ze stacjami bazowymi – oraz Skyworks Solutions, który produkuje podobne układy scalone, a siedzibę ma w stanie Massachusetts. Chiński potentat wykorzystywał także części kalifornijskiej firmy Broadcom (chipy odpowiedzialne za obsługę interfejsów Bluetooth i Wi-Fi) oraz teksańskiej korporacji Cirrus Logic (przetworniki dźwięku). Kontrahentami Huawei byli ponadto Intel i Qualcom – firma kupowała ich procesory.

Współpraca została zakłócona w maju br., gdy administracja prezydenta Donalda Trumpa nałożyła sankcje eksportowe na Chiny. Od tego momentu blokowany jest transfer amerykańskich technologii do Państwa Środka, a jednocześnie utrudniane są zakupy sprzętu produkowanego przez Huawei. Władze Stanów Zjednoczonych uzasadniają takie posunięcie, oskarżając z jednej strony chińskiego producenta o szpiegostwo przemysłowe, a z drugiej utrzymując, że elementy infrastruktury telekomunikacyjnej dostarczane przez koncern Huawei są zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.

Sprzedaż wybranych elementów sprzętu i oprogramowania do Chin wymaga obecnie odpowiedniej licencji. Sekretarz ds. handlu Wilbur Ross, którego departament nadzoruje licencje eksportowe, powiedział w zeszłym miesiącu, że producenci chipów w USA otrzymali zezwolenia na wznowienie niektórych dostaw. Do Departamentu Handlu wpłynęło prawie 300 wniosków o licencję.

Przerwanie łańcucha dostaw z USA spowodowało jednak, że Chińczycy zaczęli rozglądać się za alternatywnymi sprzedawcami układów scalonych – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Rozmawiający z dziennikiem „The Wall Street Journal" analitycy stwierdzili, ze zaskakujące jest już samo opracowanie smartfonu klasy Mate 30 bez użycia amerykańskich części. Spodziewano się co prawda, że Chińczycy znajdą źródła chipów poza USA, ale nikt nie przypuszczał, że stanie się to tak szybko.

fot. Huawei


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto