A A A

Huawei trzyma się mocno

17 czerwca 2020, 09:15
USA zezwalają amerykańskim przedsiębiorstwom na współpracę z Huaweiem przy standaryzacji technologii 5G.
Huawei trzyma się mocno

Departament Handlu łagodzi ograniczenia nałożone na amerykańskie firmy.

Sankcje, którymi został objęty koncern Huawei, uderzyły także w Stany Zjednoczone. Chiński potentat nie tylko jest producentem sprzętu, ale również ma wpływ na kształt powstających technologii

 

Od łączności po samodzielną jazdę

Przedstawiciele Huaweia są członkami komitetów standaryzujących technologie i dziedziny takie jak sieci 5G, sztuczna inteligencja czy pojazdy autonomiczne. Wydany przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych zakaz współpracy z chińskim koncernem sprawił, że amerykańskie firmy zaczęły się wycofywać z gremiów ustalających standardy. Szefowie przedsiębiorstw nie mieli pewności, jakie informacje mogą przekazywać w czasie spotkań komitetów normalizacyjnych, a jakich ujawniać im nie wolno.

W rezultacie Huawei uzyskał silniejszą pozycję podczas wpływania na kształt obecnych i przyszłych technologii.

W takiej sytuacji władze USA zdecydowały o poluzowaniu ograniczeń nałożonych na amerykańskie przedsiębiorstwa. Stojący na czele Departamentu Handlu sekretarz Wilbur Ross powiedział, że Stany Zjednoczone nie zamierzają rezygnować z pozycji największego dostawcy technologii.

Rząd chce nakłonić krajowe przedsiębiorstwa do uczestnictwa w pracach komitetów standaryzacyjnych, aby sprawić, że normy ustalone w USA staną się standardami międzynarodowymi. Wymaga to zezwolenia na współpracę z Huaweiem  m.in. w dziedzinie sieci 5G i sztucznej inteligencji. Pozostałe ograniczenia, dotyczące głównie sprzedaży sprzętu i oprogramowania dla chińskiego koncernu, mają obowiązywać nadal.

fot. Ioannis Karathanasis – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto